contributii pfa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
matesi519
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 1:20 pm

contributii pfa

#1 Mesaj de matesi519 »

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca contributiile retinute si platite de catre un PFA catre bugetele de stat in numele salariatului CAS,CASS IMPOZIT PE VENIT SALARII ,sunt considerate cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit ?.daca titularul PFA depaseste plafonul de 12 salarii minime plateste CAS,CASS chiar daca a platit dupa un salariat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii pfa

#2 Mesaj de tomac »

Da, sunt deductibile.
Da, dacă titularul PFA are venit impozabil mai mare decât echivalentul a 12 salarii minime, datorează și el, obligatoriu CAS și CASS. Este irelevant că a achitat aceste taxe pentru salariat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: contributii pfa

#3 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, pfa fara salariati, impozitul pe venit si cass platit in anul 2021(declarat in declaratia unica) in registrul de incasari si plati se trec cheltuieli deductibile ?

almasanc
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 25, 2018 12:39 pm

Re: contributii pfa

#4 Mesaj de almasanc »

Impozit pe venit si CASS nu sunt cheltuieli deductibile, indiferent daca PFA are sau nu are salariati

chirodeaf417
Mesaje: 54
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:58 pm

Re: contributii pfa

#5 Mesaj de chirodeaf417 »

Am citit undeva in legatura cu PFA
"contributiile sociale se declara o singura data, fie la estimare fie la definitivare"

Daca in D 212 am declarat contributiile aferente veniturilor din 2021 dar si contributiile aferent veniturilor estimate pe 2022 anul acesta rectific contributiile estimate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii pfa

#6 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns