Factura taxare inversa Bolt

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura taxare inversa Bolt

#16 Mesaj de balazse »

Nici o problema, se mai intampla, dar la ce te-ai gandit atunci?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Factura taxare inversa Bolt

#17 Mesaj de septimiuv »

Durează până găsește exprimarea fericită. Ai de așteptat.

banciug291
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 15, 2020 9:32 am
Localitate: Vadu

Re: Factura taxare inversa Bolt

#18 Mesaj de banciug291 »

septimiuv scrie: Vin Feb 25, 2022 11:47 am Durează până găsește exprimarea fericită. Ai de așteptat.
Constantin, iti multumesc frumos pentru raspunsul prompt si eficient!

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: Factura taxare inversa Bolt

#19 Mesaj de dimitrescud404 »

T
mandas scrie: Mie Ian 19, 2022 11:19 pm buna seara,
pentru facturile de compensare de la bolt, inregistrate in iesiri in valuta ce alegeti in saga : T sau E?
Multumesc

ivascauc615
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 12, 2015 11:30 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#20 Mesaj de ivascauc615 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
Am primit o factura de la Bolt care este emisa in numele transportatorului din Romania cu codul de TVA al transportatorului.
Pe factura este trecut si codul de TVA al Bolt din Estonia.
Pe factura apare costul transportului in lei plus TVA si mai apare comisionul Bolt fara TVA, tot in lei
Cum trebuie sa inregistrez aceasta factura? Eu sunt tentata sa inregistrez prin intrari in lei refacturarea transportatorului cu codul lui de tva, ca pe orice factura in lei, iar comisionul Bolt prin intrari valuta si sa aplic taxarea inversa. Este corect? Cum pot inregistra aceasta factura altfel?
Multumesc,

ulicizaham
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 20, 2017 12:29 pm

Re: Factura taxare inversa Bolt

#21 Mesaj de ulicizaham »

ivascauc615 scrie: Vin Iun 10, 2022 11:41 am Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
Am primit o factura de la Bolt care este emisa in numele transportatorului din Romania cu codul de TVA al transportatorului.
Pe factura este trecut si codul de TVA al Bolt din Estonia.
Pe factura apare costul transportului in lei plus TVA si mai apare comisionul Bolt fara TVA, tot in lei
Cum trebuie sa inregistrez aceasta factura? Eu sunt tentata sa inregistrez prin intrari in lei refacturarea transportatorului cu codul lui de tva, ca pe orice factura in lei, iar comisionul Bolt prin intrari valuta si sa aplic taxarea inversa. Este corect? Cum pot inregistra aceasta factura altfel?
Multumesc,
1 - din cate stiu eu facturile emise in numele transportatorului sunt: a) catre clienti (cv.transportului. iar aici nu se vede comisionul) si b) catre bolt (aferent bonusurilor acordate de bolt sau comisioanelor retinute de bolt)
- nu inteleg la ce fel de factura va referiti
2 - transportatorul este platitor de tva (in romania)?

costachet789
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 03, 2022 9:22 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#22 Mesaj de costachet789 »

Buna ziua, intru si eu in grupul nedumeritilor asupra facturilor de la bolt ( ca exemplu ca pot fi alti)
am 2 situatii ( la 2 companii diferite)

1 efectuez livrari prin curieri MEI ptr comenzile din aplicatia Bolt si primesc factura cu explicatia
a) ''cost aditional de livrare''
b) ''despagubiri in asteptare''
ambele pe aceeasi factura , factura in ron SI FARA TVA ( de ce ? serviciu intracomunitar din estonia in romania ? )
in ce declaratie prind aceasta factura ?
la beneficiar este scris Bolt Opperations OU ( asa e asezat in pagina dar eu cred ca beneficiar sunt eu )
daca eu sunt emitent catre bolt si emit ei factura in numele meu ( eu prestez servicii catre ei ) ce declaratii depun ? 301+390 calculez tva la suma din factura ?

stiti vreun contact la Bolt din romania sa ma lamuresc?

exemplul
2

efectuez servicii de transport prin aplicatia bolt , primesc facturi de la bolt in numele clientului transportat
sunt facturi cu tva si facturi fara tva
a)unde le introduc pe cele cu tva ? si ce declaratie fac la ele
b) unde introduc pe cele fara tva si ce declaratii fac la ele

ce e ciudat ca am facturi cu beneficiari cu RO SI NU sunt cu tva !? de ce ?

ma puteti ajuta cu niste lamuriri , cei ce stiu cum se interpreteaza aceste cazuri !

multumesc

ivascauc615
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 12, 2015 11:30 am

Re: Factura taxare inversa Bolt

#23 Mesaj de ivascauc615 »

1 - din cate stiu eu facturile emise in numele transportatorului sunt: a) catre clienti (cv.transportului. iar aici nu se vede comisionul) si b) catre bolt (aferent bonusurilor acordate de bolt sau comisioanelor retinute de bolt)
- nu inteleg la ce fel de factura va referiti
2 - transportatorul este platitor de tva (in romania)?


Multumesc pentru raspuns, este vorba de varianta a, factura a fost emisa catre clientul final in numele transportatorului. Transportatorul este platitor de tva, iar sub valoarea cu tot cu tva este suma de 5 lei (asta am crezut ca este comisionul Bolt). Am avut doua facturi, la ambele se adauga acea suma de 5 lei. Daca nu este comision Bolt atunci este ciubuc, alta explicatie nu am. Oricum nu am inregitrat acea suma prin facturi valuta, am considerat ca mi-a facturat transportatorul, sper ca am procedat corect.

cozmeit
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 10, 2017 10:10 pm

Re: Factura taxare inversa Bolt

#24 Mesaj de cozmeit »

Buna ziua, am o problema tehnica in Saga, la un Pfa nou infintat a primit prima factura de la Bolt si daca introdunc codul fiscal imi apare eroare de cod neidentificat si chiar daca introduc manual datele firmei Bolt la intrari in valuta nu imi genereaza 390 respectiv 301. Ce fac gresit sau ce nu fac ? multumesc mult

Scrie răspuns