inregistrare SPV

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

inregistrare SPV

#1 Mesaj de paund852 »

la incercarea de inregistrare SPV apare urmatoarae eroare :document modificat dupa aplicare semnatura

am descarcat doc.de confirmare l am semnat din nou ,apare aceeasi eroare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare SPV

#2 Mesaj de balazse »

Documentul de confirmare il primesti de la emitentul certificatului digital, adica descarci de pe site ANAF, semnezi digital si il trimiti la furnizorul de certificat sau incarci la ei online si ce este contrasemnat de ei il folosesti.
Ii acelasi document pe care l-ai incarcat la reinnoire semnaturii.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: inregistrare SPV

#3 Mesaj de paund852 »

asa am procedat dar totusi apare eroarea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare SPV

#4 Mesaj de balazse »

Mai sus ai scris "am semnat din nou", tu nu ai ce sa semnezi, o data ce s-a contrasemnat.
Daca documentul de confirmare primit de la certsign/digisign/..etc (la care nu mai trebuie sa semnezi nimic si nici sa modifici) ii problema, atunci trebuie sa contactezi emitetul.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: inregistrare SPV

#5 Mesaj de paund852 »

cand am zis am semnat din nou ,am descarcat doc: semat utilizator, contrasemnat emitent certsign ,am mai procedat si la alte firme la fel si nu am intampinat probleme acum este vorba de un ii

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare SPV

#6 Mesaj de balazse »

Inteleg, atunci trebuie sa iei legatura cu amitentul confirmarii si sa ii epxplici ce probleme au aparut.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: inregistrare SPV

#7 Mesaj de belibouc436 »

Buna seara. Toata ziua am incercat sa inregistrez o firma in SPV, dar nu primesc pe email acel cod de siguranta. A mai patit cineva asa, sau e o problema la mail-ul meu? Multumesc.

popam506
Mesaje: 81
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: inregistrare SPV

#8 Mesaj de popam506 »

Am patit si eu la fel ieri, dar azi s-a rezolvat si se primesc codurile pe email.

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: inregistrare SPV

#9 Mesaj de belibouc »

Da, acum am reusit si eu sa trimit. Am rezolvat. Oricum, surpriza a fost ca am primit acum jumatate de ora toate codurile de siguranta pe email, ca am incercat de multe ori si au venit azi toate.

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: inregistrare SPV

#10 Mesaj de belibouc »

Revin cu o alta problema. La o firma, care are 2 asociati, fiecare cu 50%, am trimis scanate imputernicirea semnata de un asociat - al 2-lea in ordinea din statutul firmei si numai cartea de identitate a acestuia, fara buletinul celui de al 2-lea asociat. Am primit refuz la solicitarea de inscriere in SPV, cauza - documente neconforme. Mentionez ca firma are sediul in Covasna. Va rog, ce ar trebui sa fac sa primesc aprobare? Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare SPV

#11 Mesaj de balazse »

Pentru BelibouC436 si PopaM506
Nu v-ati gandit ca acele documente sunt si verificate, iar voi ati trimis documentele intr-o zi nelucratoare?

Pentru BelibouC
Tu ai inteles ce ai vrut sa zici?
Ce am inteles este ca sunt doi asociatii, A si B, dar n-am inteles la care ai trimis copie, precum pentru ce.
De altfel, pentru cine s-a emis imputernicirea si de ce asociatul si nu administratorul a semnat imputernicirea?

popam506
Mesaje: 81
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: inregistrare SPV

#12 Mesaj de popam506 »

Pentru Balazse
Era vorba despre depunerea cererii care se poate face si intr-o zi nelucratoare. Dupa verificarea documentelor se primeste aprobarea de utilizare a SPV si aici sunt de acord ca se face intr-o zi lucratoare.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: inregistrare SPV

#13 Mesaj de belibouc436 »

Pentru dl. Balasze.
Eu am inteles ce am scris, chiar am mai citit inca o data, si e ok. Dumneavoastra ( nu pot sa va spun tu, pentru ca eu am 58 de ani si nu stiu ce varsta aveti) nu ati inteles. Ambii asociati sunt administratori, ordinea la care m-am referit era strict numerica, adica el era primul enumerat in statut, cel la care nu am scanat buletinul. Am scanat un singur buletin, la unul din ei - crezand ca merge cu un singur administrator si am intrebat, daca a mai avut cineva asa un caz, daca a trimis ambele buletine, asta-i tot. Oricum eu o sa mai trimit inca o data, cu imputericirea semnata de ambii si cu cele 2 buletine scanate.
Legat de a 2-a problema, chiar nu m-am gandit ca nu se pot trimite documentele in zile nelucratoare, nu scrie nicaieri treaba asta, ba dimpotriva am crezut exact ca si colegul popam. Cred ca este primul document trimis on-line care nu se preia in weekend.
Oricum multumesc pentru raspunsuri si va doresc o seara placuta!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare SPV

#14 Mesaj de balazse »

Pentru BelibouC436
Din pacate sunt cazuri in care inteleg mai greu (si nu sunt putine, fiecare cu greselile lui), de aceea solicit detalii sau confirmarea unor detalii.
In ceea ce priveste "nu pot sa va spun tu", de ce nu? Chiar si titlul formului zice "aici ne tutuim". Nu am varsta dvs., dar daca va tutuiesc asta nu inseamna ca nu as oferii respectul cuvenit, doar ii mai usor comunicarea.

In ceea ce priveste primirea unui raspuns automat intr-o zi nelucratoare, as dorii sa adaug faptul ca oricat de automatizat ar fi un sistem, uneori pot aparea si blocaje din varii motive tehnice care se pot remedia printr-un ajutor uman, iar cum la institutiile statului mai degraba se lucreaza in zilele lucratoare, cel mai oportun este ca in asemenea cazuri asteptam acea zi lucratoare (si aici nu ma refer la ora 07:00) si daca nu se rezolva, atunci inseamna ca exista o problema.
Ca si o a doua posibilitate, sunt cazuri in care anumite e-mail-uri ajung in "spam", nu ca ar fi o regula, dar intotdeauna trebuie verificat si aceasta optiune.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: inregistrare SPV

#15 Mesaj de belibouc436 »

Ok, in regula, nu am nici o problema cu tutuitul, chiar daca sunt mai in varsta, am avut eu impresia unui raspuns putin mai agresiv. Verificasem oricum si spam-ul, am fost nevoita sa invat sa rezist in lumea asta informatizata. Ma interesa mai mult raspunsul la problema cu cei doi actionari, dar, dupa cum am spus, voi incerca asa si daca va fi ok, voi scrie aici, poate, in viitor va ajuta pe altcineva sa nu repete greseala mea. O seara buna.

Scrie răspuns