PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
balanm117
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Apr 17, 2021 10:42 pm

PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

#1 Mesaj de balanm117 »

Buna seara,
Am emis o factura de avans pentru un client extern in FGO ,pe care am preluat-o in SAGA. Nu inteleg de ce imi duce factura de avans (419) in jurnal si o preia si in D390.
Puteti sa imi spuneti unde gresesc?

Multumesc. :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

#2 Mesaj de balazse »

Si de ce nu ar trebui sa apara factura de avans pentru o livrare intracomunitara in jurnal de vanzari si D.390?

balanm117
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Apr 17, 2021 10:42 pm

Re: PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

#3 Mesaj de balanm117 »

eu le-am declarat, dar am inspectie fiscala pentru rambursarea de TVA, iar inspectorul fiscal a spus ca nu am procedat corect declarand facturile de avans in D390 si sa fac rectificative.

balanm117
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Apr 17, 2021 10:42 pm

Re: PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

#4 Mesaj de balanm117 »

MERSI PENTRU FEEDBACK :)

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

#5 Mesaj de ovidiuo »

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/l ... 022020.pdf - ii puteti arata instructiunile de completare a D390 ... la pagina 4 spune ca " a) "Livrări intracomunitare de bunuri" - se înscrie suma totală a livrărilor intracomunitare de bunuri scutite de la plata taxei în condiţiile art. 294 alin. (2) lit. a) şi d) din Codul fiscal, pe fiecare cumpărător, pentru care exigibilitatea taxei ia naştere în luna calendaristică respectivă, inclusiv sumele din facturile pentru încasări de avansuri pentru livrări intracomunitare de bunuri, scutite".

P.S. .. clientul extern e din UE ? :D

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

#6 Mesaj de gheorghei642 »

ovidiuo: NM de aplicare a Codului fiscal

.....
27. (1) Pentru avansurile încasate în legătură cu o livrare intracomunitară de bunuri nu intervine exigibilitatea taxei conform prevederilor art. 283 alin. (2) din Codul fiscal. Dacă persoana impozabilă optează pentru emiterea facturii anterior faptului generator de taxă pentru livrarea intracomunitară de bunuri efectuată în condițiile art. 294 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv în cazul încasării de avansuri, exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii, conform art. 283 alin. (1) din Codul fiscal.
.......
95. (1) Persoana impozabilă nu are obligația de a emite facturi conform art. 319 din Codul fiscal pentru avansurile încasate în legătură cu o livrare intracomunitară de bunuri efectuată în condițiile art. 294 alin. (2) din Codul fiscal.

balanm117
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Apr 17, 2021 10:42 pm

Re: PRELUARE FACTURA AVANS DIN FGO

#7 Mesaj de balanm117 »

Da,clientul este din UE. :) I-am trimis si eu pe email NM de aplicare a Codului fiscal.
Va multumesc pentru raspunsuri. :)

Scrie răspuns