Va rog un sfat

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
vintuc145
Mesaje: 15
Membru din: Joi Feb 26, 2015 12:18 am

Va rog un sfat

#1 Mesaj de vintuc145 »

Buna ziua. O firma, SRL platitor de TVA desfasoara activitatea de comert online. Contabilitatea este tinuta cantitativ-valoric, facturarea se face din WooCommerce prin FGO cu preluare in SAGA. In viitorul apropiat se doreste deschiderea unui show-room cu produsele care se comercializeaza si online. In acest show-room se vor face si vanzari, de asemenea salonul va dispune si de o cafenea. As dori o parere sau un sfat in ceea ce priveste modul de lucru, ma gandesc sa implementam PubLine si Marketline. As vrea sa stiu daca se poate lucra cu aceste extensii in afara unei retele, adica in ce mod se pot transfera fisierele din aceste aplicatii in SAGA - contabilitate si invers in cazul in care nu am dori sa lucram in retea. Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Va rog un sfat

#2 Mesaj de balazse »

Poate te ajuta cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... 18&t=16990
Ce intelegi exact prin "daca se poate lucra cu aceste extensii in afara unei retele" si "in cazul in care nu am dori sa lucram in retea"?

vintuc145
Mesaje: 15
Membru din: Joi Feb 26, 2015 12:18 am

Re: Va rog un sfat

#3 Mesaj de vintuc145 »

Practic contabilitatea generala a firmei se tine intr-o alta locatie decat cea in care se afla fizic depozitul si viitorul salon de prezentare. Am vrut sa intreb daca este ok si posibil deopotriva sa instalam aplicatiile respective la punctul de lucru unde se face vanzarea efectiva si sa exportam niste fisiere catre contabilitate fara a lega intr-o retea calculatoarele din cele doua puncte.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Va rog un sfat

#4 Mesaj de balazse »

Eu zic, ca se poate, adica in contabilitate va exista o evidenta valorica, iar la punctul de lucru una cantitativ-valorica sau una global-valorica la pret de vanzare.
Important este sa efectuati corect setarii, aici ma refer la "indice de filiala".

vintuc145
Mesaje: 15
Membru din: Joi Feb 26, 2015 12:18 am

Re: Va rog un sfat

#5 Mesaj de vintuc145 »

deci sa inteleg ca ar trebui sa instalez SAGA+extensii la punctul de lucru, iar periodic sa export fisierele in SAGA contabilitate?
Imi cer scuze ca insist, dar as vrea sa imi fie clar ce am de facut

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Va rog un sfat

#6 Mesaj de balazse »

Exact, daca nu vrei sa fie conectat baza de date, alta posibilitate nu exista.
Ar mai fi posibilitate sa lucrezi prin optiunea "client-server", adica contabilitatea ar fi serverul, salonul de prezentare si cafenea ar fi clientul, iar extensiile ar fi legate direct la client, dupa preluare date din extensii, precum datele introduse la client ar aparea automat in contabilitate, fara import suplimentar.
Acum depinde ce posibilitati aveti.

vintuc145
Mesaje: 15
Membru din: Joi Feb 26, 2015 12:18 am

Re: Va rog un sfat

#7 Mesaj de vintuc145 »

Multumesc pentru ajutor

Scrie răspuns