e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
donaa546
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 17, 2019 1:40 pm

Re: e-factura

#16 Mesaj de donaa546 »

Buna ziua, o firma de vanzari haine online cu clienti doar persoane fizice, factureaza cam 60 de facturi zilnice. Cum va folosi efactura? Mi se pare cam mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#17 Mesaj de tomac »

Nu!
Nu mai știu cum să scriu și cum să spun sau să explic. Legea spune clar că e-factura se aplică doar în relația B2B adică de la o firmă la alta! Dacă emiteți factura către client persoană fizică, consumator final, discutăm despre relație de tip B2C care nu intră sub incidența legii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: e-factura

#18 Mesaj de spatarl »

O firma inregistrata in registrul RO E factura este OBLIGATA sau este optional sa transmita facturile catre persoane juridice care sunt si ele inscrise in registru in E factura ? Mentionez ca marfa nu este cu risc fiscal.
Daca da , trebuie trecute codurile NC pe factura in acest caz marfa nefiind cu risc fiscal ?

sirghia
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#19 Mesaj de sirghia »

Buna ziua! Pentru vanzarea B2B (produse cu risc fiscal) sau B2G de catre firmele la care gestiunea este organizata doar global-valoric, care este posibilitatea de completare a codurilor NC si CPV in factura? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#20 Mesaj de tomac »

@spatarl - nu este obligată. Dar scopul înregistrării acolo este să le emiți așa și/sau să le primești așa. Așadar este logic și normal să le trimiți prin e-factura. Nu sunt necesare și obligatorii coduri NC decât la produse cu risc fiscal.

@sirghia - fie se achiziționează partea de stocuri fie face abonament la FGO și le emite de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iambors792
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 19, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#21 Mesaj de iambors792 »

Buna ziua. Avem o firma de turism, pe care am inscris-o in e-factura prin formularul 084. Firma este obligata sa transmita facturile incasate cu vouchere de vacanta, emise persoanelor fizice. Am intrebat de 2 ori la suport telefon SPV si am primit un da si un nu la intrebarea: trebuie, fiind inscris in e-factura, sa raportez SI facturile emise persoanelor FIZICE, care platesc prin banca sau numerar? Ma poate ajuta cineva, ca de cei din ANAf...

elenao
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 22, 2019 11:48 am

Re: ro-transport

#22 Mesaj de elenao »

Imi poate spune cineva ce trebuie trecut la cod transportator

badeag866
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 06, 2015 2:50 pm

Re: e-factura

#23 Mesaj de badeag866 »

Buna seara, avem o firma care vinde materiale de constructii, in relatia B2B si B2G. factura trebuie trimisa prin e-factura si prin e-transport?

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: e-factura

#24 Mesaj de ilinescug »

Buna ziua. O societate care face mobila si are comenzi de la primarii, trebuie sa faca dactura electronica? Trebuie inregistrata in registru ro e factura? Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#25 Mesaj de balazse »

Nu trebuie sa se inregistreze in RO e-Factura.
Vezi cele postate pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/e-factura-e ... arificari/

budileanue272
Mesaje: 56
Membru din: Lun Mar 04, 2013 12:35 pm

Re: e-factura

#26 Mesaj de budileanue272 »

Buna! Am transmis prima factura in e-factura si am primit un XML factura SI un XML semnatura.Deci este valida factura. Vreau sa pun aceste 2 lucruri la dosar in format PDF.Exista posibilitatea asta? Daca da care sunt pasii?Multumesc celor ce au timp si bunavointa sa ne ajute!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: e-factura

#27 Mesaj de roncovf »

Iti trebuie un perforator special pentru XML

circac
Mesaje: 25
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:52 am

Re: e-factura

#28 Mesaj de circac »

Buna! Prima factura transmisa prin e factura cu eraore :( <Error errorMessage="E: AccountingCustomerParty (1) sectiune Party (1) sectiune PartyTaxScheme (1) sectiune TaxScheme (1) sectiune ID (1)&#xA; eroare regula: R_BR-CO-09: BR-CO-09 Identificatorul de TVA al Vânzătorului/Cumparatorului (BT-31/BT_48) trebuie să aibă un prefix în conformitate cu codul ISO 3166-1 alpha-2 care permite identificarea ţării care l-a atribuit. Totuşi, Grecia poate utiliza prefixul ”EL”."/>
Oare ce nu am setat cum trebuie? Mentionez, clientul este o primarie. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#29 Mesaj de balazse »

Pentru BudileanuE272
Poti genera un fisier pdf, prin convertorul pus la dispzotie de cei de la ANAF, dar ii de rasul lumii ce iese, adica cel putin patru pagini (se vede ca s-a facut fara mult efort in ceea ce priveste designul).
Vezi aici:
https://mfinante.gov.ro/web/efactura/informatii-tehnice
Descarcare automata:
https://mfinante.gov.ro/static/10/eFact ... 112021.zip

Pentru CircaC
Verifica sa ai ultima actualizare a programului (cea din 04.07.2022).
Sa te asiguri ca la "tara" ai ales "RO".

circac
Mesaje: 25
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:52 am

Re: e-factura

#30 Mesaj de circac »

@balazse Multumesc! Am reusit! O zi frumoasa :)

Scrie răspuns