Facilitati agricultura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Facilitati agricultura

#1 Mesaj de dobrei328 »

Buna seara,
1. As dori sa stiu daca Saga face automat calculul pentru indeplinirea conditiei a 80 % din CA pentru facilitati salarii in agricultura sau trebuie calculat manual?
2. Daca am selectat optiunea la salariat "salariat in constructii..." aceasta optiune trebuie deselectata in lunile cand nu se indeplineste conditia de 80%, sau Saga va sti
automat sa nu calculeze facilitati in luna respectiva?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facilitati agricultura

#2 Mesaj de tomac »

1. SAGA propune o cifră de afaceri, dar ponderea mai ales dacă aveți activități distincte o determinași dvs.
2. Dacă nu se datorează facilități se debifează opțiunea din Administrare - Configurare salarii
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rotarur
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: Facilitati agricultura

#3 Mesaj de rotarur »

Un salariat are contract de munca / 8 ore/zi la o societate agricola cu un salariu de 10.000 lei si la a 2-a societate agricola are contract de munca 2 ore /zi , cu un salariu de 2.000 lei .
Deoarece depaseste venitul de 10.000 lei inteleg ca la cei 2.000 lei nu trebuiesc aplicate facilitatile , dar in programul SAGA imi aplica aceste facilitati. Nu stiu ce trebuie sa bifez / debifez in program. Ma ajuta cineva? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facilitati agricultura

#4 Mesaj de tomac »

Facilitățile se acordă la nivel de angajator, iar plafonul veniturilor este, la fel, pe angajator, nu cumulat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rotarur
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: Facilitati agricultura

#5 Mesaj de rotarur »

Multumesc.

Scrie răspuns