ANAF - SPV si Formularul 150

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
popam506
Mesaje: 78
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#91 Mesaj de popam506 »

Luati legatura cu furnizorul certificatului digital ca sa emita un nou document de confirmare cu adresa de email accesibila. Apoi solicitati la ANAF schimbarea adresei de email si transmiteti noul document de confirmare, dupa care va puteti inregistra in SPV. A fost si cazul meu si am rezolvat.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#92 Mesaj de camere »

Mulțumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#93 Mesaj de balazse »

Pentru CamerE
Ori de cate ori iti creezi o adresa de e-mail, este important ca sa iti setezi o adresa de e-mail de siguranta, pentru cazul in care iti uiti parola.

turcur682
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iul 15, 2020 12:11 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#94 Mesaj de turcur682 »

Buna ziua

eu am pe spatiul virtual o persoana si acum semnatura electronica am facut-o pe altcineva(am imputernicire notariala de la administrator)
am sunat si au zis sa fac o revocare cu crare sa merg la ei
nu se poate on line?
asta nu am priceput(unu zice una si altul alta)

gheorghem60
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 18, 2007 1:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#95 Mesaj de gheorghem60 »

Buna ziua!
Rog AJUTOR!
De azi-dimineata caut cum sa depun o declaratie - scrisa de mana de administratorul firmei prin SPV.
Asa au spus cei de la ANAF.
S-a primit o notificare de la ANAF si raspunsul este acea declaratie.
Va rog orice mica indrumare conteaza, nu mai stiu unde sa cut, am citit o gramada de indumari, am vazut tutoriale... :?
Cei de la ANAF zic pe ANA -serv.on line - notificari.
Acolo este ptr.notificari de plata ...
:shock:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#96 Mesaj de tomac »

Intrați în spv și aveți o iconiță în stânga cu un plic, un formular de contact.
Dați click acolo, alegeți codul fiscal al firmei, alegeți categoria "Asistență și îndrumare în domeniul fiscal", apoi sub-categoria - "Alt domeniu" cel mai probabil, scrieți un mesaj scurt care să descrie solicitarea sau documentul, atașați documentul scanat și trimiteți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghem60
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 18, 2007 1:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#97 Mesaj de gheorghem60 »

Multumesc mult! Asta am facut deja! Am un nr. de inregistrare, dar asteptam un mesaj de la ei : " va vom contacta, mesajul a fost inregistrat si in 10...20...30 de zile aveti un raspuns!
:) Cred ca cer prea mult! Multumesc ptr.confirmare! :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#98 Mesaj de balazse »

Termenul este cel de 30 de zile, ai rabdare.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#99 Mesaj de paturcai »

Poate ca am mai postat acest lucru, dar cred ca este binevenit si acum:
DELEGATIE/IMPUTERNICIRE (nenotariala) acceptata de ANAF pentru inregistrarea persoanelor juridice in SPV:
DELEGATIE / IMPUTERNICIRE
Subscrisa _______, cu sediul în _________, Str. _______ nr. _______, sector / judet ________, înregistrată la Reg. Com. _________, C. I. F. : ________, reprezentată de ______, cetătenie român/ă, avand CNP: _______, legitimat cu CI, seria __, nr. ______, eliberat/ă de __________ la data de _______, cu domiciliul in _________, Str. __________, nr. ______, bl. ____, sc. ____, et. ____, ap. _____, sector ______în calitate de administrator, delegăm/împuternicim pe ___________, cetățean roman, domiciliat în _________, Str. _________ nr. ________, bl. ______, sc. _____, ap. ____, sector ________, posesor al CI seria _____ nr. ________, eliberată de _______ la data de _______, CNP _________, (angajat în funcția de _____________), titular al unui Certificat calificat de semnătură electronică ca în numele nostru și pentru noi: să reprezinte societatea la ANAF și in fața oricărei instituții de stat, particulară sau online, în vederea obținerii Certificatului de Înregistrare în scop de TVA, să înroleze/înregistreze societatea în Spațiul Privat Virtual (SPV), (1) să dea acordul pentru toate operațiunile generale de înregistrare și accesare a SPV, (2) să accepte termenii și condițiile de utilizare a SPV, (3) să aibă acces la informațiile referitoare la istoricul acțiunilor anterioare din SPV, să semneze electronic și să depună prin mijloace electronice de transmitere la distanță declarațiile fiscale aferente.

Documentele care trebuiesc in arhiva (pentru SPV) sunt:
- CUI/CIF
- Carte identitate administrator
- Carte identitate imputernicit
- Diploma (daca contabilitatea este tinuta de o persoana fizica)
- Declaratia 150
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

turcur682
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iul 15, 2020 12:11 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#100 Mesaj de turcur682 »

Buna ziua
cum procedez cu declaratie 112 pe luna august 2022 daca pana in data de 08.08.2022 am salariat cu 4 ore si din 09.08.2022 il trec la 8 ore?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#101 Mesaj de balazse »

Pentru TurcuR682
In primul rand atentie unde postezi, cele postate de tine nu au nici cea mai mica legatura cu "ANAF - SPV si Formularul 150".
Poate te ajuta cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... 76#p292976

turcur682
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iul 15, 2020 12:11 pm

casa de marcat

#102 Mesaj de turcur682 »

Situatia rapoartelor Z care nu au fost transmise, identificate la transmiterea
online a bonurilor de la AMEF-urilor utilizate de CUI: 42614944
Pentru remedierea într-un timp cât mai scurt a deficiențelor de ordin tehnic raportate, vă rugăm să contactați unitatea
acreditată pentru service sau distribuitorul autorizat/unitatea acreditată pentru comercializare!
în perioada: 24.03.2023-31.03.2023
Numar Unic
Identificare AMEF
Data raportului Z
declarat anterior
Numar raport Z
declarat anterior
Numar raport Z
declarat
Data raportului Z
declarat
Numar rapoarte Z
lipsa
Lista rapoartelor Z lipsa
5000766425 116 24/03/2023 118 28/03/2023 1 117
Fișierele/rapoartele Z lipsă (netransmise) se vor transmite prin intermediul declarației A4200 până la data de 20 a lunii următoare.


Buna ziua

Am si eu o problema cu casa de marcat Am primit de la ANAF ca nu a fost depus un Z 117 cum procedez?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#103 Mesaj de septimiuv »

Ia legătura cu cei de unde ai cumpărat casa de marcat și vezi ce s-a întâmplat. Dacă nu s-a transmis ulterior raportul trebuie să-l depui prin A4200.

Scrie răspuns