Factura email

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gherghescum711
Mesaje: 10
Membru din: Lun Dec 09, 2019 12:37 pm

Factura email

#1 Mesaj de gherghescum711 »

Buna seara,

Atunci când trimitem o factura emisă in mod automat, acesta nu mai apare si in Outlook la sent items. Mai demult apărea.
Cum putem verifica dacă s-a trimis o factură către client ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura email

#2 Mesaj de balazse »

Problema mai degraba poate provenii de la Outlook si nu de la program.
Ai verificat setarile de la Outlook?

gherghescum711
Mesaje: 10
Membru din: Lun Dec 09, 2019 12:37 pm

Re: Factura email

#3 Mesaj de gherghescum711 »

Nu este de la email. Inainte de update cand dadeam pe butonul de trimitere mail se deschidea o ferestra de la outlook si dadeam send de acolo si apareau mailurile trimise in folderul de sent.
Acum se deschide o fereastra de la saga si dau trimitere de acolo si gata . Nu mai apare in outllok nimic. Cred ca trimiterea se face direct de pe serverul de mail.
Si nu am cum sa verific daca a fost trimisa o factura sau nu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura email

#4 Mesaj de tomac »

Ba da.
Depinde cum este setat Outlook.
Dacă e setat pe protocol POP3, da nu vedeți în "sent items" din outlook mailurile trimise astfel, pentru că pe protocol POP se afișează doar mailurile trimise local. Dacă e setat IMAP se sincronizează și folderul de trimise cu cele de pe contul de mail și este imposibil să nu le vedeți.
Dacă e setat POP3 atunci cele trimise automat se văd direct în contul de mail.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gherghescum711
Mesaje: 10
Membru din: Lun Dec 09, 2019 12:37 pm

Re: Factura email

#5 Mesaj de gherghescum711 »

Este setat IMAP. Nu lucram cu POP. Nu se vad pur si simplu.
Am incercat prin diverse metode, inclusiv sa la cautam prin loguri in cPanel. Nimic nicaieri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura email

#6 Mesaj de tomac »

Nu știu ce să zic.
Eu le văd în contul de mail de la GMail.
Și îmi apare și în trimise în Outlook.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Factura email

#7 Mesaj de stroer1948 »

In legatura cu trimitera emailurilor din SAGA. Am completat datele in ecranul de configurare, am apasat pe test, totul e ok. Mesajul de test apare trimis si in rubrica de "Mesaje trimise" din contul de email.
Imagine

Insa atunci cand trimit orice altceva (facturi, state, etc), desi emailul se trimite la destinatar, nu mai apare si in rubrica de "Mesaje trimise" din contul de email.
Stie cineva de ce ?

LE: eu inteleg ca gherghescum711 nu avea configurat nimic in ecranul intretinereBD >Mail (sau ecranul nu exista in versiunile anterioare) prin urmare trimitea prin fereastra de la Outlook.

apahideanp752
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 02, 2015 12:34 pm

Re: Factura email

#8 Mesaj de apahideanp752 »

Am schimbat si eu calculatorul si au aparut problemele cu trimiterea facturilor pe mail. Am incercat o gramada de vreme sa rezolv problema, fara nicio sansa de reusita. In cele din urma am intrat in Setarile calculatorului -> Aplicatii implicite. In partea inferioara a ecranului am gasit Resetare aplicatii implicite. Nu am mai completat nicio setare in Saga, iar acum totul functioneaza normal. Sper sa va ajute si pe voi aceasta solutie.

Scrie răspuns