e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fodore
Mesaje: 173
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

e-factura

#1 Mesaj de fodore »

Daca o primarie cumpara produse alimentare (fara risc fiscal) pe baza de bon fiscal in cursul lunii factura se face la sfarsit de luna ,factura trebuie trimisa prin e-factura

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#2 Mesaj de tomac »

Da. V-am răspuns și pe blog.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 332
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: e-factura

#3 Mesaj de steriel »

Buna ziua! Daca o societate produce containere structura metalica, are obligatia sa intocmeasca e-facturi? In CF avem "construcție înseamnă orice structură fixată în sau pe pământ". De aici trag concluzia ca trebuie e-factura. Dvs ce parere aveti?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#4 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu orice container e construcție. Pe principiul ăsta o pubelă este o construcție. În opinia mea noțiunea de construcție este legată de acele structuri care pot fi legate de un teren anume, fie că sunt fixate în pământ fie că sunt deasupra terenului. Așa că aș zice că nu trebuie trimis nimic în e-Factura.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 332
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: e-factura

#5 Mesaj de steriel »

Chiar voiam sa stiu si parerea dvs. Si eu gandesc la fel doar ca ANAF zice altceva. Ei considera ca e constructie noua, fixata pe pamant si ca trebuie transmis in e-factura. O sa incerc sa sun si la ei sa vedem la telefon ce raspuns imi dau. Multumesc frumos!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#6 Mesaj de septimiuv »

În 24 de ore de când ai întrebat până ai revenit cu răspuns puteai să trimiți efactura de câteva mii de ori.

Scrie răspuns