Lucrul pe doua calculatoare paralel

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
dincad827
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 22, 2017 11:27 am

Lucrul pe doua calculatoare paralel

#1 Mesaj de dincad827 »

Salutare,

Am urmatorul setup si as avea nevoie de niste sfaturi.
Am doua calculatoare cu doua licente de SAGA. Cum pot face ca modificarile de pe unul sa se sincronizeze cu modificarile de pe celalat? De exemplu, pe unul bag intrarile si iesirile, iar pe celalat fac alte operatii. Mi-as dori sa nu trebuiasca sa fac mereu export de pe unul pe celalalt.
Calculatoarele nu sunt mereu conectate la aceeasi retea, ma gandesc ca o astfel de sincronizare se poate face doar cand ele sunt ambelele in aceeasi retea, sa zicem la sfarsitul zilei.
Este posibil asa ceva? Mai exista si alta varianta de lucru pe mai multe calculatoare in paralel, ceva in care sa fie toate datele in cloud?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#2 Mesaj de septimiuv »


stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#3 Mesaj de stroer1948 »


frunzai510
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:11 am

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#4 Mesaj de frunzai510 »

Există vreo posibilitate să se lucreze aceiași firmă (gen 0001) pe două stații din aceiași rețea de calculatoare (rețea care include un server pentru SAGA) fără întârzieri la accesarea bazei de date?
Când se lucrează firme diferite nu sunt probleme.
Menționez că rețeaua de SAGA este făcută prin sharing folderului de pe server. Am niște atenționări de câteva secunde gen lost connection după care dispar și își revine.
Dacă se lucrează de pe un singur calculator nu sunt probleme ... când se conectează și a doua stație încep problemele ... probabil are legătură cu prioritățile la baza de date ... atâta timp cât baza de date este deschisă pentru primul calculator, cel de-al doilea își așteaptă dreptul de acces.
Nu mă încântă metoda cu client-server care implică mai multe licențe. În loc de sharing se poate cu tunel VPN?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#5 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate. Setarile sunt facute bine pentru retea?
Folositi router/switch de tip 1GB, calculatoarele (sau cel putin serverul) ii unul puternic?
Daca va conectati prin cablu, sunt si acelea de calitate, iar daca lucrati pe WFI viteza este suficienta?

frunzai510
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:11 am

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#6 Mesaj de frunzai510 »

Da, am viteză 1Gbit pe rețeaua internă (inclusiv routerul și switch-ul sunt de 1000) ... după cum am specificat când este doar o stație legată la server totul decurge absolut normal ... am creat și useri separați cu priorități la bazele de date ... partea de internet funcționează perfect pe toate stațiile ... deci am dedus că este o chestie de SAGA și anume la drepturile de acces și bănuiesc că dacă se accesează aceiași bază de dată de 2 stații diferite (cum ar fi zona de ieșiri ... pe o stație se fac avize și pe alta se facturează ... lucrează 2 persoane diferite) atunci intervine delay în zona de introducere facturi (pe ambele stații)

Toată rețeaua este pe fir ... nu folosesc Wi-fi decât pentru telefoane ... că e la jumate față de cablu (cat5e) ...

Serverul este un i5 cu 8Gb de RAM pe Windows 10 Pro periat de toate aplicațiile nefolositoare care se încarcă la bootare.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#7 Mesaj de septimiuv »

Încearcă să dezactivezi SMB2 și Oplocks.


Câteva link-uri pentru informare. Dezactivarea trebuie făcută în primul rând pe stații, apoi și pe server, dacă situația nu se ameliorează.
https://support.storeporter.com/hc/en-us/articles/360033982934-Opportunistic-Locking-Oplocks-Server-Message-Block-SMB-
https://support.microsoft.com/en-us/help/296264/configuring-opportunistic-locking-in-windows

Mai multe informații referitoare la modul de sincronizare a fișierelor și locking sunt la https://support.microsoft.com/en-us/help/296264/configuring-opportunistic-locking-in-windows .
în cazul modificărilor, se recomandă efectuarea de backup-uri ale bazei de date zilnic.

vasiliuc219
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 23, 2018 2:02 pm

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#8 Mesaj de vasiliuc219 »

pot instala saga c cu o licenta pe 2 calculatoare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#9 Mesaj de balazse »

Doar pe un calculator, pe care il utilizezi ca server, iar de pe a doua doar te conectezi pe server.

mosescud327
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 19, 2024 10:17 am

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#10 Mesaj de mosescud327 »

Buna dimineata.
Ma intereseaza si pe mine daca ati reusit sa lucrati pe 2 calculatoare si daca da,cum? Daca se poate sa-mi dati mai multe informatii va rog. Programul cu licenta il am pe un calculator static si as vrea sa-l instalez si pe un laptop de pe care sa poata fi emise facturi si eventual facute nir-uri.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lucrul pe doua calculatoare paralel

#11 Mesaj de balazse »

Vezi cele postate in manualul de utilizare:
https://manual.sagasoft.ro/sagac/topic-6-informatii-pentru-retea.html

Scrie răspuns