transferwise - plati catre bugetul statului

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

transferwise - plati catre bugetul statului

#1 Mesaj de isacm »

o intrebare noua legata de transwise : administrator care este tentat sa faca platile catre buget prin transferwise cu intentia de a renunta la contul de la banca- nu am stiut sa dau un raspuns, eu nu cred ca e ok , m-am uitat pe discutiile purtate pe tema revolut , nu m-am lamurit , multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: transferwise - plati catre bugetul statului

#2 Mesaj de paturcai »

Cred ca exista un impediment: codul fiscal pe care trebuie sa-l treceti la benficiar.
Exemplu:
Plata direct din contul REVOLUT (de exemplu)
Platesc catre BUGETUL DE STAT 200 lei
Codul fiscal al bugetului de stat (in cazul de fata) este codul fiscal al firmei in numele careia platesc. Unde treceti codul fiscal astfel incat "automat" sa fie preluat de catre Trezorerie?
Acesta este motivul pentru care nu se poate face vreo plata catre Bugetul de STat decat din Romania.


PLATA cu REVOLUT prin GHISEUL.RO (prin SPV)
Exista posibilitatea achitarii acelor taxe prin Ghiseul.ro
Mergeti in SPV si vedeti ca aveti posibilitatea (la firma respectiva) sa alegeti sa achitati taxele prin GHISEUL.RO
Mergeti in SPV, si alegeti plata taxe si de acolo....se deschide Ghiseul.ro
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: transferwise - plati catre bugetul statului

#3 Mesaj de stefi »

Ati incercat prin SPV, E in regula? Si eu as incerca...

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transferwise - plati catre bugetul statului

#4 Mesaj de isacm »

eu am stiut ca nu se pot face platile astfel , dar e mai bine cand mai intrebi , nu m-am gandit la plata prin ghiseul. ro ,desi eu imi platesc taxele acolo , cred ca trebuie mers la anaf pentru parola , multumesc

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: transferwise - plati catre bugetul statului

#5 Mesaj de stefanm86 »

Buna ziua,
S-a platit prin Wise 6286.48 EUR pt o factura a unui furnizor din Polonia. Din greseala pe OP s-a introdus un cont al beneficiarului in USD in loc de EUR.
Banca beneficiarului din Polonia a convertit cei 6286.48 eur la un curs de 1.1057 in 5685.34 usd.
Pe extrasul nostru din Wise se vede doar ca este debitare de 6286.48 eur pt plata integrala a facturii. Datorita acestei conversii, furnizorul a solicitat plata a inca 651 eur pt a-si acoperi factura. Pe ce cont as putea inregistra acesti 651 eur? 6651 sau altceva?
Toate tranzactiile de pe extrasul de Wise pot fi operate direct prin Jurnal de banca valuta 5124?

calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

Re: transferwise - plati catre bugetul statului

#6 Mesaj de calfav592 »

Se poate plăti prin ghișeul.ro persoana juridica cu cardul? Plăti pe CNP am reușit sa fac, dar pe persoana juridica nu stium cum se poate. Aș fi curios dacă a reușit cineva.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: transferwise - plati catre bugetul statului

#7 Mesaj de stroer1948 »

paysera.com suporta plati catre trezorerie.

Scrie răspuns