Refacturare cheltuieli

Mesaj
Autor
stoicaa504
Mesaje: 12
Membru din: Mie Ian 19, 2022 10:02 pm

Refacturare cheltuieli

#1 Mesaj de stoicaa504 »

Bună ziua, o microîntreprindere plătitoare de tva, presteaza servicii in UE. O data pe luna, merge în tara pt care presteaza serviciile respective, în interes de servici, iar cheltuielile cu avionul și cazarea (Wizz Air si cazare in Danemarca) sunt suportate de firma din Romania, care ulterior sunt refacturare către firma din UE.
Cum se inregistreaza in saga, astfel incat sa nu apara in declaratia 390? Daca se inregistreaza simplu fara tva, la iesiri in valuta, apar in declaratia 390...
Multumesc tare mult

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Refacturare cheltuieli

#2 Mesaj de balazse »

Nu stiu cum a fost emisa factura de Wizz Air, dar factura de cazare, precis s-a emis cu TVA de Danemarca, iar la "intrari-valuta" alegi "factura" si nu "T - taxare inversa".

stoicaa504
Mesaje: 12
Membru din: Mie Ian 19, 2022 10:02 pm

Re: Refacturare cheltuieli

#3 Mesaj de stoicaa504 »

Mulțumesc frumos!

stoicaa504
Mesaje: 12
Membru din: Mie Ian 19, 2022 10:02 pm

Re: Refacturare cheltuieli

#4 Mesaj de stoicaa504 »

Dar ma refeream la refacturarea cheltuielilor, de cazare, bilete avion, la întrări în valuta nu le declara în 390, daca le înregistrezi la "factura", fără taxare inversa, dar când sunt refacturate, când apar pe factura emisa, la ieșiri în valuta, dacă le înregistrezi la "factura", le trece automat în 390, numai dacă modifici manual 390...alta soluție nu am găsit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Refacturare cheltuieli

#5 Mesaj de balazse »

Dar la achizitie ai avut o achitie locala in Danemarca, deci nu ai ce sa declari in D.390 pentru achizitie.
La facturare (doar ii spunem noi refacturare) va trebui sa apara toata valoarea deoarce deja discutam despre un serviciu intracomunitar, deoarece tu un serviciu facturezi (care contin si anumite costuri).

marinescus857
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 02, 2018 3:02 pm

Re: Refacturare cheltuieli

#6 Mesaj de marinescus857 »

Buna ziua,

Refacturarea cheltuielilor (inregistrate la achizitie pe cont 461) catre client din America, operate la iesiri in valuta, pe contul 461, nu venituri. Cum se pot opera aceste facturi, astfel incat sa nu fie tratate ca prestari servicii si sa apara in jurnalul de vanzari?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Refacturare cheltuieli

#7 Mesaj de tomac »

Pe tip n - Operațiuni neimpozabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marinescus857
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 02, 2018 3:02 pm

Re: Refacturare cheltuieli

#8 Mesaj de marinescus857 »

Multumesc :)

Scrie răspuns