baza calcul concediu medical cod 08

Mesaj
Autor
ungurt
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 03, 2011 12:59 pm

baza calcul concediu medical cod 08

#1 Mesaj de ungurt »

Buna ziua, ma puteti ajuta cu o informatie : cum stabilesc baza de calcul pentru concediu medical sarcina si lauzie pentru o salariata care are stagiu la societate 3 luni iar pentru diferenta de luni a lucrat in strainatate? multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: baza calcul concediu medical cod 08

#2 Mesaj de paturcai »

Fiind intr-o situatie atipica, este bine sa luati legatura cu Casa de Sanatate si sa solicitati explicatii. Doamnele de acolo se comporta admirabil.
De ce spun ca este o situatie atipica?
Pentru ca stagiul de cotizare trebuie sa fie de minim 6 luni din ultimele 12 luni (pentru codul 08)
Exista, in schimb si codul 15 (risc maternal) pentru care nu exista stagiu de cotizare. Poate ca viitoarea mamica se poate incadra in aceasta situatie.

http://cas.cnas.ro/casbv/page/concedii- ... ciale.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza calcul concediu medical cod 08

#3 Mesaj de tomac »

Nu contează că a lucrat în străinătate. Legea e clară - stagiu de cotizare la sistemul de sănătate din România. În acest caz nu i se poate plăti indemnizația de concediu dacă e un concediu medical ce necesită stagiu, iar dacă e concediu unde contează stagiul, atunci se va raporta venitul cumulat din cele 3 luni la zilele din ultimele 6 și acea medie se va lua în calcul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns