decont 300

Mesaj
Autor
brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

decont 300

#1 Mesaj de brutiud »

firma din aug 2020 nu mai este platitoare de tva
are acum control
se poate depune corectie la decontul 300 din aug 2020
nota contabila o introduc acum in dec 2022
multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: decont 300

#2 Mesaj de paturcai »

Corectia nu se poate depune decat cu adresa de inaintare la ghiseu.
Daca observati D300 este aproape singura declaratie pentru care nu se poate depune rectificativa; desi D394 nu are rubrica pentru rectificativa, aceasta se poate ori de cate ori se facce o rectificare a datelor declarate intial fara sa specifice ca este rectificativa.
Revenind.
Faceti D300 corect, tipariti-l in 2 exemplare originale (adica semnati si/sau stampilati), atasati jurnalele de cumparari si de vanzari aferente lunii respective, atasati balanta lunii respective si o adresa prin care solicitati depunerea unui decont rectificativ si explicati motivul: omitere inregistrare facturi sau omitere preluare datele din jurnalul/jurnalele respective.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bulzanv111
Mesaje: 132
Membru din: Mie Dec 21, 2016 5:00 pm

Re: decont 300

#3 Mesaj de bulzanv111 »

acum sint in control si ei au depistat dif la d 394 intre o firma si a noastra pe perioada de trei ani
ce pot face

brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Re: decont 300

#4 Mesaj de brutiud »

firma platitoare de tva patronul asociat cu sotia care este coordonator de transporturi ,cod caen transport de marfuri cu masini de mare tonaj.
aprovizioneaza combustibil de la doua mari companii cu una are contract facturare la sf de luna plata prin banca , cu cealalta nu are contract
cu firma care nu are contract sotia coordonator transport si sotu patron aduce facturi cu tva la delegat este trecuta sotia cu date de buletin dar nu semneaza si trecut mijloc de transport si anexat la facturi bon fiscal care arata ca sa facut plata chesh si mai jos sub linie ca daca ati fi folosit cardul ati fi primit puncte tva
patronul si asociata sotia a zis ca asa face compania asta factura la fiecare bon fiscal .Tot sotia intocmeste foaie de parcurs pt cursa care o executa soferul,si tot sotia calculeaza comsum conbustibil si diurna sofer cursa facinduse in UE
S-au despartit au divortat acum se pirasc unul pe altul a venit fiscul si sa legat de facturile cu bon fiscal zicind ca nu trebuia tva deductibil ca nu este trecut pe bon ,dar odata ce exista factura cu TVA eu zic ca trebuia inregistrata factura si bonul ca si plata chach
Odata ce era trecut nr mij transport si delegat sotia ,Sotii au zis ca combustibilul sa folosit in activitatea firmei la transport
Fiscul pe cine o sa dea vina pe contabil ca a inreg factura cu tva si bonul ca mijloc de plata sau pe asociatii soti care la momentul cind sa facut achizitia au sustinul ca trebuie inreg tot tva ca combustibilul sa folosit la transport
Sotia a verificat consumul de combustibil si a intocmit foi de parcurs consumul de combustibil cred ca a fost mult peste
Va rog sa ma lamuriti si multumesc

Scrie răspuns