erori pdf doar la Declaratii si contracte

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
munteanuo421
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 12, 2010 12:00 am

erori pdf doar la Declaratii si contracte

#1 Mesaj de munteanuo421 »

buna seara,
incerc de cateva zile sa incarc in PDF un contract de munca din SAGA si nu reusesc.astazi am incercat sa generez o declaratie -de ex.D112 si la fel am patit.Mentionez ca pentru balante,stat de plata,s.a. se incarca in format PDF,doar aci nu merge.Deci nu este problema cu Adobe,caci altfel nu ar merge deloc.Stie careva de ce sau ce pot face?multumesc!

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#2 Mesaj de stroer1948 »

Ce nu merge mai exact? Apesi pe butonul acela de generare declaratie si nu se intampla nimic? Ai incercat sa o deschzi din C:\TEMP (toate fisierele generate de SAGA, se salveaza automat acolo, sau in alta parte daca ai schimbat calea anterior).
Ai incercat actualizare + restart ?

munteanuo421
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 12, 2010 12:00 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#3 Mesaj de munteanuo421 »

lucrez din 2010 pe program,stiu de TEMP.este problema la generarea pdf-ului DOAR ptr declaratii si contractele de munca.am dat restart,am reinstalat adobe,nimic.restul pot deschide,balante,state de plata,fise cont,fluturari salarii,tot ce vrei,dar mai putin cele 2.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#4 Mesaj de balazse »

Ai asociat fisierele pdf sa se deschida cu Adobe Acrobat Reader?
Vezi cele postate de TomaC aici:
https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=7&t=40133
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=40341

mihalceai
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 22, 2016 10:14 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#5 Mesaj de mihalceai »

salutari tuturor,
Aceleasi probleme apar si la mine dupa instalarea ultimei versiuni Saga PS 3.0.313. Nu se incarca cu datele locale pdf_ul, nici la contracte/acte aditionale, nici la declaratii fiscale.
La generare pdf, Adobele/security anunta ca "Acest document a activat caracteristici extinse in AdobeReader. Utilizarea caracteristicilor extinse a expirat. Solicitati autorului versiunea cea mai recenta a documentului".
In continuarea actiunii de generare a documentelor, Adobe Reader ne informeaza ca "Acest document a activat caracteristici extinse in Adobe Reader. Documentul a fost modificat de la crearea sa, iar utilizarea caracteristicilor extinse nu mai este disponibila. Contactati autorul versiunii initiale a acestui document".
Cu siguranta, cineva din echipa tehnica va remedia aceste aspecte sau ne va indruma cumva...
Cu multumiri! Sa auzim numai de bine!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#6 Mesaj de tomac »

Care echipă tehnică?! Serios oameni buni? Voi nu pricepeți că pdf-ul e făcut de ANAF, iar eroarea e generată de către Adobe Acrobat Reader? Nicidecum de SAGA?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mihalceai
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 22, 2016 10:14 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#7 Mesaj de mihalceai »

si gata!...s-a rezolvat...

mihalceai
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 22, 2016 10:14 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#8 Mesaj de mihalceai »

mihalceai scrie: Mie Ian 11, 2023 7:00 pm si gata!...s-a rezolvat...
Cu scopul de a mări gradul de rezilienţă...https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... aratii.htm


"Informarea ANAF vine după ce Microsoft a transmis în decembrie că pe 10 ianuarie 2023 încetează suportul pentru Windows 7 Extended Security Update (ESU) și pentru Windows 8/8.1. Astfel, cele două sisteme de operare nu se vor mai încadra în noile reguli ale ANAF, iar pentru a putea depune declarațiile la ANAF, va fi necesară actualizarea la un sistem de operare Windows 10 sau 11. Trebuie menționat că de administrarea acestor aspecte nu se ocupă ANAF, ci o instituție separată, CNIF (Centrul Național pentru Informații Financiare), aflată în subordinea Ministerului Finanțelor, la fel ca ANAF. De altfel, anunțul privind PDF-urile inteligente a fost transmis inițial de Ministerul Finanțelor (dar ulterior retras), informarea fiind reluată ulterior de către ANAF."

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/taxe-si-consultan ... 1-20973895

munteanuo421
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 12, 2010 12:00 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#9 Mesaj de munteanuo421 »

Da,asta am citit și eu...mare rezolvare a celor de Anaf...pentru cine lucreaza,ca ptr noi sigur nu...

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#10 Mesaj de savua735 »

Am vazut comunicatul de presa pus pe site-ul ANAF acum o saptamana, dar am sperat ca nu sunt atat de idioti. M-am inselat.
Am incercat acum sa completez o declaratie 700 si primesc eroarea:
"This document enabled extended features in Adobe Acrobat Reader. The document has been changed since it was created and use of extended features is no longer available. Please contact the author for the original version of this document."
Nu ma lasa sa completez PDF-ul.
Am Windows 8.1 si calculatorul pe care lucrez nu indeplineste cerintele minime pentru Windows 11.
Ministerul Finantelor se asteapta ca eu sa-mi schimb computerul cat ar bate din palme acum in luna aglomerata, plina de schimbari, ianuarie.
Daca asta nu e un motiv bun ca sa ies sa protestez in fata Ministerului Finantelor, nu stiu care mai e... Norocul lor ca n-am timp, trebuie sa rezolv urgent problema asta de rahat, ca altfel platesc clientii amenzi si raman fara ei.

gruiae
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 14, 2015 2:39 pm

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#11 Mesaj de gruiae »

Bună ziua,
Poate ajută pe cineva următoarea informație: primesc același mesaj în momentul în care, având data calculatorului schimbată (31 decembrie 2022), generez D700.
Totul se rezolvă de la sine dacă închid D700, revin la data curentă și regenerez declarația, cu data calculatorului corectă.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#12 Mesaj de balazse »

Pentru SavuA735
Nu esti obligat/a sa treci automat la Windows 11, pot sa treci si la Windows 10.

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#13 Mesaj de savua735 »

Da, probabil ca pot pune Windows 10, ramane sa vad daca gasesc drivere potrivite pentru calculatorul meu batran.
Dar ramane un comportament urat din partea ANAF sa anunte vineri noaptea schimbarile majore pe care intentionau sa le faca luni. E un termen prea scurt.
Pentru problema mea cu declaratia 700 am gasit o rezolvare, pe termen scurt, neasteptata. Am un laptop in casa tot cu Windows 8.1 si am reusit sa completez pe acela pdf-ul inteligent. Se pare ca au blocat accesul doar pentru Windows 8.1 Pro (cum am pe desktop) si nu pentru Windows 8.1 Home (cum am pe laptop). Or fi zis ca firmele au probabil versiunea Pro si lor le e mai usor sa schimbe rapid sistemul de operare sau hardware-ul. Cine stie ce e-n capul lor? Asta se numeste lipsa de predictibilitate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#14 Mesaj de balazse »

Ca de obicei, anunta totul in ultima clipa.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: erori pdf doar la Declaratii si contracte

#15 Mesaj de stroer1948 »

mihalceai scrie: Mie Ian 11, 2023 4:05 pm salutari tuturor,
Aceleasi probleme apar si la mine dupa instalarea ultimei versiuni Saga PS 3.0.313. Nu se incarca cu datele locale pdf_ul, nici la contracte/acte aditionale, nici la declaratii fiscale.
La generare pdf, Adobele/security anunta ca "Acest document a activat caracteristici extinse in AdobeReader. Utilizarea caracteristicilor extinse a expirat. Solicitati autorului versiunea cea mai recenta a documentului".
Am patit si eu asta cu formularul 700. Am rezolvat cu Geek Unistaller (se dezinstaleaza adobe reader cu aplicatia asta i se reinstaleaza). Aici este tutorialul pe care l-am urmat:
https://www.contaclub.eu.org/acest-docu ... be-reader/

Scrie răspuns