e-transport

paunm233

e-transport

#1 Mesaj de paunm233 »

Buna ziua! Sunt incepator in ceea ce priveste transportul marfurilor cu risc fiscal ridicat. Am si eu o intrebare : o firma care efectueaza transport de agregate minerale pe care le achizitioneaza de la o balastiera cu factura/aviz, le face NIR si isi pune adaos comercial si apoi le revinde altei societati comerciale trebuie sa declare in e-transport? sau sa faca si e-factura? Cum vedeti dvs lucrurile?

tomac

Re: e-transport

#2 Mesaj de tomac »

Da, trebuie e-Transport. Și e-Factura.
Dacă doar le-ar transporta nu ar avea nicio problemă. Dar cum le și cumpără trebuie ambele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paunm233

#3 Mesaj de paunm233 »

Multumesc frumos!

gondorg777

#4 Mesaj de gondorg777 »

am tot incercat,sa gasesc in OUG 41/2022,raspunsul la intrebarea mea:deci trebuie raportat in e -transport ,transportul prod cu risc fiscal ridicat pe terit national indiferent daca clientii sunt pers fizice sau juridice?...
multumesc ptr raspuns

naea935

#5 Mesaj de naea935 »

Buna ziua! chiar daca intermediarul de produse de risc nu este depozitar? Va rog frumos si eu am nevoie de o lamurire. Ansamblul auto trebuie sa primeasca pentru ruta pe care urmeaza sa o parcurga, inainte de plecare spre descarcare, doua coduri UIT ? un cod emis de balastiera ( mentionam faptul ca aici comunicam adresa exacta unde o sa descarcam marfa ) si unul emis de intermediarul de produse ?

tomac

#6 Mesaj de tomac »

@gondorg77 - pentru că nu depinde de fel de client aveți. Se declară indiferent că e client persoană juridică sau persoană fizică.

@naea935 - transmit doar cei care se regăsesc în categoriile de persoane obligate așa cum sunt definite în OUG 41/2022.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

naea935

#7 Mesaj de naea935 »

va multumesc pentru raspuns !

Scrie răspuns