bacsisul

Mesaj
Autor
irfanr2767
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:41 pm

bacsisul

#1 Mesaj de irfanr2767 »

oare cum putem inregistra bacsisul repartizat angajatilor pe statul de plata ca sa apara in declaratia 112?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bacsisul

#2 Mesaj de paturcai »

Bcsisul dat bacsisagiilor nu este asimilat unui venit salarial, tocmai din acest motiv a fost scos din legislatie si in aceste momente vorbim despre posibilitatea de a fi scos. Este pe drum catre MOnitorul Oficial pentru a fi definitiv scos din legislatie cu tot delirul legat de acesta.
Unul dintre motive (citez din memorie pe dl. Adrian BENTA, consultant fiscal) care a atras atentia ca bacsisul in forma legiferata "sare"peste anumite impozitari (fond de sanatate) si este inaplicabil. Dupa ce ANAF si-a dat seama ca este ridicol a solicitat "anularea" acestuia printr-o ordonanta de urgenta.
Pana la aparitia lui (anulat in M.O.) trebuie sa inregistrati astfel: (vorbim pentru utilizatorii de SAGA)
Mergeti in FURNIZORI, aici creati un furnizor cu numele, prenumele si CNP-ul (nu e o lguma) celui care a primit bacsis) - adica il creem ca si un furnizor normal, modificam contul (SAGA va punea auotmat 401.XXXXX) iar noi vom modifica in 462.XXXXX, apasam apoi butonul DETALII (care se afla in dreapta sus), aici alegem la TIP IMPOZIT cuvantul <bacsis> salvam.
Mergem in INTRARI si adaugam ca la orice intrare numar de document (in cazul nostru numarul bonului), data, numele angajatului care a primit bacsisul) iar in partea de jos alegem nedefinit, la explicatii, BACSIS, cota de TVA ZERO, la valoare trecem suma BRUTA (exemplu 20 de lei), la cont contabil trecem 6588), salvam, veti primi un mesaje de atentionare de la SAGA cum ca s-a calculat impozitul de 16% asupra bacsisului si s-a si facut nota contabila.
Apasati buton PLATA si trimiteti suma in Registrulde Casa.
Pe partea de IESIRI, veti trece normal bonul pe care apare bacsisdul, tot asa ca la INTRARI, veti alege NEDEFINIT, cota de TVA va fi ZERO, valoarea va fi 20 lei (conform exemplului deja dat) iar la cont contabil veti trece 7588, salvati si validati si trimiteti-l in casa.

NU ARE CE CAUTA IN D112
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bacsisul

#3 Mesaj de balazse »

As dorii sa adaug doar ca aceasta se va declara in D.100.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bacsisul

#4 Mesaj de paturcai »

Bun observatie BalazsE
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: bacsisul

#5 Mesaj de popad70 »

Pot sa editez si statul d eplata pentru bacsis din saga?
De unde?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bacsisul

#6 Mesaj de balazse »

Nu este venit salarial, ca urmare nu se poate edita.
Pentru bacsis se face lista nominala.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: bacsisul

#7 Mesaj de popad70 »

Am facut, dar speram ca se poate.
Ne-am obisnuit asa: sa faca saga.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bacsisul

#8 Mesaj de balazse »

Pentru bacsis poti crea o grupa pentru furnizorii in cauza si atunci poti lista o situatie in care sa apara doar acesti furnizori.

hagiescur
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 09, 2015 5:00 pm

Re: bacsisul

#9 Mesaj de hagiescur »

Multumesc pentru sfaturi , imi sunt si mie foarte folositoare.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: bacsisul

#10 Mesaj de baldaul »

Buna ziua ,
s- a implementat in Saga Suportul pentru distribuire bacsis? ( Pentru inregistrarile anului 2023 ?)
Am citit in precedent o recomandare a 'saga-i " (2015) referitor la cum putem inregistra bacsisul astfel incat sa fie distribuit corect angajatilor pe CNP si
programul sa efectueze singur impozitarea acestuia preluand corect in D100 impozitul etc.
A lucrat saga pentru anul 2023 ?
Dvs cum inregistrati acest bacsis in anul 2023, deoarece eu incepand cu 02 ianuarie 2023 am astfel de operatiune in raportul zilnic al casei de marcat si m-am blocat .
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bacsisul

#11 Mesaj de tomac »

Nu există momentan implementat suport în program pentru impunere cu reținere la sursă.
Nu contează că încasați zilnic. Contează cum distribuiți. Dacă distribuiți zilnic, zilnic se reține impozit. Altfel nu. Se lucrează la o implementare a reținerilor respective. Oricum prima plată a impozitului se va face doar în 25 februarie. Până atunci, dacă scădeți la casă sumele scădeți 90% din suma brută cuvenită fiecărui salariat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: bacsisul

#12 Mesaj de baldaul »

tomac scrie: Lun Ian 16, 2023 12:53 pm Nu există momentan implementat suport în program pentru impunere cu reținere la sursă.
Nu contează că încasați zilnic. Contează cum distribuiți. Dacă distribuiți zilnic, zilnic se reține impozit. Altfel nu. Se lucrează la o implementare a reținerilor respective. Oricum prima plată a impozitului se va face doar în 25 februarie. Până atunci, dacă scădeți la casă sumele scădeți 90% din suma brută cuvenită fiecărui salariat.
Bună ziua , vă mulțumesc pentru raspuns.

vlada78
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 13, 2023 9:34 am

Re: bacsisul

#13 Mesaj de vlada78 »

Buna. Am creat furnizori cu CNP -ul salariatului dar nu pot modifica contul in 462.Va rog sugestii. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bacsisul

#14 Mesaj de tomac »

În furnizori la creare se setează contul 462 analitic dorit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlada78
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 13, 2023 9:34 am

Re: bacsisul

#15 Mesaj de vlada78 »

Multumesc tomac. Am rezolvat.

Scrie răspuns