Calcul contributii norma partiala

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
bercea
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 12, 2016 5:51 pm

Calcul contributii norma partiala

#1 Mesaj de bercea »

Buna ziua,

Am urmatoarea problema. Cand s-au generat/depus D112 in luna Octombrie, aferente lunilor Iulie/August/Septembrie, pentru angajatul meu cu norma partiala, neavand contract cu norma intreaga in alta parte, contributiile de CAS si CASS nu s-au calculat la nivelul salariului minim pe economie cum ar fi trebuit. Versiunea SAGA PS folosita a fost 3.0.310, ultima disponibila la acea data.

Mai precizez ca si daca nu exista bifa pusa la salariat "Baza contributii egala cu salariul" programul tot nu face calculul corect in 3.0.310.

Inca nu am facut upgrade la versiune deoarece vreau sa remediez problema.
Acum ce varianta am pentru a rezolva eroarea?
- trebuie sa depun D112 rectificativ si sa platesc diferenta de bani? Pe care luni trebuie depusa, August si Septembrie? Folosesc versiunea 3.0.310 sau ultima?
- versiunile mai noi de SAGA PS functioneaza corect?

Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul contributii norma partiala

#2 Mesaj de herganiec »

prima dată actualizați programul la zi.
faceți din nou statele de plată și D112 rectificative pe lunile 07-08-09..
Nu puneți bifa pe "Baza contributii egala cu salariul" pt că acesta e locul de bază de muncă.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bercea
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 12, 2016 5:51 pm

Re: Calcul contributii norma partiala

#3 Mesaj de bercea »

Multumesc pentru raspunsul rapid!

Nu inteleg de ce si pe luna 07? Daca ma uit in OG vad la "68. La articolul 146...." si se precizeaza ce modificari se aduc. Daca ma uit mai jos in ART IX, subpuctul g) acolo e precizat ceva de un pct. 68 cum ca s-ar aplica pentru veniturile din 1 august. O fi acelasi punct, nu o fi? Nu stiu, ca nu sunt jurist. Ce nu mi se pare normal e sa se vina cu UG la jumatea lunii si sa se aplice de la inceputul lunii.

bercea
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 12, 2016 5:51 pm

Re: Calcul contributii norma partiala

#4 Mesaj de bercea »

Ma mai gandesc la un lucru, avand in vedere ca D112 s-a actualizat in decembrie, eu daca fac acum rectificativa, nu ar trebui sa am versiunea cu care s-a si depus initial declaratia? Daca fac update la PS la versiunea curenta, o sa am un D112 versiune mai noua. Asta nu influenteaza rectificativa avand in vedere ca din 2023 sunt alte calcule?

bercea
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 12, 2016 5:51 pm

Re: Calcul contributii norma partiala

#5 Mesaj de bercea »

Si daca tot sunt la capitolul asta, o sa mearga D112 de generat/depus pe un windows 7?
Oricum foarte interesant si anuntul din data de 6 cum ca incepand din 8 o sa fie doar pdf-uri inteligente compatibile cu win 10+. Daca D112 e din decembrie, ma gandesc ca o sa mearga.

Multumesc inca o data pentru timpul acordat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul contributii norma partiala

#6 Mesaj de herganiec »

merge de pe win7 d112. si daca faceti D112 trebuie rectificative.. asa ca daca e nevoie refaceti si luna 07.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns