Lamurire TVA la incasare/plata

Mesaj
Autor
vargaa
Mesaje: 358
Membru din: Vin Mai 08, 2009 12:00 am
Localitate: BM-CJ

Lamurire TVA la incasare/plata

#1 Mesaj de vargaa »

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema. Eu sunt in concediu de creste a copilului de anult trecut si am pe cineva care imi face contabilitatea, nu a mai lucrat in Saga si acum imi spune ca i se pare ca programul inregistreaza tva-ul neexigibil gresit.
Firma X, la care se intocmeste contabilitatea, nu e platitoare de TVA la incasare. Dar are furnizori care sunt platitori de TVA la incasare. Cand introduce facturile de intrare , in Saga, dupa denumirea furnizorului apare butonul de TVA, care se bifeaza automat atunci cand introduce un furnizor platitor de TVA la incasare, iar nota contabila generate este 4428.TP=401.
D-nul care imi face contabilitatea spune ca nu e correct, ca daca eu, firma X, sunt neplatitoare de TVA la incasare, trebuie sa-mi pot deconta TVA-ul Acela indifferent daca factura e achitata sau nu. Eu stiam ca nu e gresit, ca asa se inregistreaza chiar daca eu nu aplic sistemul de tva la incasare. S-a schimbat ceva intre timp? Stiu ca Saga ofera posibilitatea de a debifa tva-ul, dar ma gandesc ca daca pune bifa automat, e pt a ma ajuta, nu pt a ma incurca. Gresesc?
Cum e in realitate? Si daca e asa cum cred eu va rog sa-mi spuneti cum/unde scrie , baza legala ca sa-i arat celui care imi intocmeste contabilitatea.


Multumesc frumos si scuze pt romanul scris!

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#2 Mesaj de catalin.rusinaru »

ART. 297 - Sfera de aplicare a dreptului de deducere

(1) Dreptul de deducere ia naștere la momentul exigibilității taxei. Norme metodologice

(2) Dreptul de deducere a TVA aferente achizițiilor efectuate de o persoană impozabilă de la o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare conform prevederilor art. 282 alin. (3) - (8) este amânat până la data la care taxa aferentă bunurilor și serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Doamna contabila sa mai citeasca putin legislatia.
Ideea este urmatoarea, dupa cum ti'a scris mai sus colegul @mantogp, chiar daca clientul nu este in sistemul de tva la incasare, daca achizitioneaza de la un furnizor in sistem, deduce tva'ul doar la momentul platii
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

nastachim
Mesaje: 64
Membru din: Lun Mar 22, 2010 12:00 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#4 Mesaj de nastachim »

Chiar daca tu nu aplici tva la incasare,dar ai furnizori cu tva la incasare,deduci tva-ul doar in momentul cand ai efectuat plata catre acel furnizor ,cum bine a exemplificat Mantogp cu art 297

vargaa
Mesaje: 358
Membru din: Vin Mai 08, 2009 12:00 am
Localitate: BM-CJ

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#5 Mesaj de vargaa »

Asa stiam si eu dar d-nul a zis ca a vb cu ceva inspector de la finante si asa l-ar fi sfatuit. Multumesc pt lamuriri, o sa-i dau baza legala.

tunarua184
Mesaje: 51
Membru din: Lun Aug 16, 2021 9:38 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#6 Mesaj de tunarua184 »

Buna,
Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Furnizor inreg in contabilitate la inceputul anului,administratorul a facut plata in numerar in decembrie,( treb scazut prin 5311) deregleaza cu ceva situatiile financiare anterioare.
Mentionez ca societatea este cu TVAI.
astept cu mult interes raspunsul vostru.
Multumesc frumos!

tunarua184
Mesaje: 51
Membru din: Lun Aug 16, 2021 9:38 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#7 Mesaj de tunarua184 »

scuze ca insist ma poate ajuta cineva
Multumesc frumos!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#8 Mesaj de pomparaus »

Daca plata e facuta in decembrie, TVA-ul devine exigibil in decembrie, nu are nici-o treaba cu situatiile tale anterioare, doar daca nu ai depus deja decl.de TVA pt.dec.2022.

tunarua184
Mesaje: 51
Membru din: Lun Aug 16, 2021 9:38 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#9 Mesaj de tunarua184 »

Multumesc mult pomparaus,plata va fi facuta prin registrul de casa.Sunt probleme ,soc este cu tva la incasare.

Mii de scuze si mii de multumiri!

tunarua184
Mesaje: 51
Membru din: Lun Aug 16, 2021 9:38 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#10 Mesaj de tunarua184 »

Insist cu aceasta deoarece am inteles daca se face plata prin reg de casa pentru soc cu tva la incasare nu este tocmai ok. asa este? sau ma aberez?
Va rog mult daca se poate sa ma luminati.
Multumesc frumos!

tunarua184
Mesaje: 51
Membru din: Lun Aug 16, 2021 9:38 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#11 Mesaj de tunarua184 »

Va rog, ma poate ajuta cineva sa inteleg ?
Nultumesc pentru intelegere

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#12 Mesaj de tomac »

Înregistrați plata prin deconturi și dați în plată decontul la casă.
Da, se va deduce TVA dacă factura a fost înregistrată cu TVA la încasare și aveți dovada plății. Suma se va reflecta în 4426 precum și în decontul de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tunarua184
Mesaje: 51
Membru din: Lun Aug 16, 2021 9:38 am

Re: Lamurire TVA la incasare/plata

#13 Mesaj de tunarua184 »

Multumesc foarte mult!

Scrie răspuns