declaratie unica 2020

Mesaj
Autor
brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

declaratie unica 2020

#1 Mesaj de brutiud »

in 2020 pers fizica autorizata ca fotograf ,nu am contract de munca ,sint inreg la finante PFA in sistem real iar in anul 2020 nu am avut activitate , fica mea a depus online documente pentru ajutor covid si am primit in banca 4000 lei/lunar timp de trei luni in declaratia unica pt anul 2020 am depus decl cu zero nu am declarat banii primiti de la covid,acum am primit de la anaf notificare ce trebuie sa fac,sa depun inca o declaratie unica pt 2020 si sa declar suma primita?
multumesc pr ajutor
in decl unica pt 2020 la ce capitol trebuie sa complectez suma primita de la covid
mentionez ca sint in sistem real
nu am contract de munca deci nu platesc CAS si CASS
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie unica 2020

#2 Mesaj de balazse »

Si daca reformulezi intrebarea si postezi in alta sectiune in loc sa raspunzi la intrebare (https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?p=297377#p297377), consideri ca ii mai bine?
Repet intreberarea. Si in adresa ce s-a mentionat?

Din cate stiu la momentul respsctiv s-a beneficiat de doua indemnizatii:
- indemnizatia pentru intreruperea activitatii, din OUG nr. 30/2020 (75% din castigul salarial mediu brut);
- indemnizația din OUG nr. 132/2020 (41,5% din castigul salarial mediu brut) data pentru reducerea volumului de activitate.
De care dintre cele doua ai beneficiat?
Daca stii de care ai beneficiat, atunci faci o declaratie rectificativa (ma gandesc ca acelasi lucru s-a mentionat si in adresa, dar este posibil sa gresesc, ca nu avem de unde sa stim ce ai primit) in care declari si acele sume suplimentare.

brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Re: declaratie unica 2020

#3 Mesaj de brutiud »

sa se prezinte la Anaf pt declararea banilor primiti ,nu stiu la care oug se refera,am trimis sa scoata extras de cont din CEC unde a primit banii eu cred ca 70%
pt ca nu sint salariat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie unica 2020

#4 Mesaj de balazse »

Dar cand ai depus solicitarea pentru acea suma, care optiune ai trecut?

Scrie răspuns