Factura storno avans

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Factura storno avans

#16 Mesaj de costachet982 »

e vorba de acelasi client si tie ti se reduce din obligatia de plata de pe factura finala cu valoarea din factura stornata
ti s-a explicat f.bine....inregistrezi prima factura finala si apoi inreg. factura de storno si prg-ul o sa te intrebe de reglare stornare... ( e vorba de operatiunile doar din 2016)


( vrei sa platesti integral factura finala ?? )

freim
Mesaje: 70
Membru din: Mar Feb 22, 2011 4:26 pm
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Factura storno avans

#17 Mesaj de freim »

1. Factura avans incasata este ok.
2.Cand stornati avans marfa atunci pe factura storno aveti 2 pozitii
1. marfa (masina sau ce este)
2. storno avans cu minus -
si rezultatul este 0. nu mai aveti de facut nici o regularizare avans.

bangak
Mesaje: 44
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am

Re: Factura storno avans

#18 Mesaj de bangak »

Bună ziua. Va rog sa ma ajutati cu o părere.
Din 16 ianuarie sistemele de panouri fotovoltaice pentru locuințe se facturează cu cota de 5%.
În cazul în care au fost emise deja facturi de avans în anul 2022, cu cota de 19%, cum se regularizeaza factura de avans? Cu cota de 5% sau 19%?
In normele de aplicare a codului fiscal apare ca acest caz se reguarizeaza cu tva valabil la terminarea lucrarii, dar atunci pierde persoana fizica .
Exemplul nr. 1: O societate de construcții întocmește situația de lucrări în cursul lunii decembrie 2015, pentru lucrările efectuate în lunile noiembrie și decembrie. Contractul prevede că situația de lucrări trebuie acceptată de beneficiar. Beneficiarul acceptă situația de lucrări în luna ianuarie 2016. Faptul generator de taxă, respectiv data la care se consideră serviciul prestat, intervine la data acceptării situației de lucrări de către beneficiar, potrivit prevederilor art. 281 alin. (7) din Codul fiscal. În consecință, cota aplicabilă pentru întreaga contravaloare a serviciilor acceptate de beneficiar este de 20%, cota în vigoare la data faptului generator de taxă. În situația în care anterior emiterii situației de lucrări au fost emise facturi de avans cu cota de 24%, după data de 1 ianuarie 2016 avansurile respective se regularizează prin aplicarea cotei de 20%.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura storno avans

#19 Mesaj de balazse »

De ce sa piarda persoana fizica? Ii facturezi 105 lei si nu 119.
A platit avans 59,50 lei (50,00+9,50 tva), iar acum stornezi tot 59,50 lei (50,00+9,50 tva) si emiti factura pe 105 lei (100,00+5,00 tva).

bangak
Mesaje: 44
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am

Re: Factura storno avans

#20 Mesaj de bangak »

Eu am inteles din acest exemplu ca regularizarea avansului trebuie sa fac cu cota de 5% 50+2.5 tva (5%)

Scrie răspuns