PFA -VANZARE MIJLOC FIX NEAMORTIZAT INTEGRAL

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
iorga
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

PFA -VANZARE MIJLOC FIX NEAMORTIZAT INTEGRAL

#1 Mesaj de iorga »

Buna ziua,

Am un PFA care a vandut in octombrie 2022 un mijloc fix (laptop), ce nu era total amortizat. Valoarea neamortizata era 650 lei, pretul de vanzare 700 lei.
Valoarea ramasa neamortizata a unei imobilizari instrainate este deductibila la nivelul venitului obtinut din instrainare, deci suma de 650 lei va fi deductibila integral, fiind mai mica decat cea obtinuta prin vanzare.
Am incercat sa completez la imobilizari pretul de vanzare, dar suma dispare cand validez.

Va rog sa-mi spuneti cum operez in Saga PS aceasta deductibilitate, pentru a aparea in Registrul de evidenta fiscala la 31.12.2022?

Am gasit pe forum un subiect asemanator (https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?p=192523&hilit=vanzare+mijloc+fix+neamortizat+integral#p192523), dar nu contine si solutia. Sa adaug manual aceasta cheltuiala prin casa, chiar daca se duce si in RJIP?

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: PFA -VANZARE MIJLOC FIX NEAMORTIZAT INTEGRAL

#2 Mesaj de stanescue961 »

Buna ziua.Leptopul este obiect de inventar[are valoare sub 2500 lei]si se trece la cheltuieli totale.

iorga
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: PFA -VANZARE MIJLOC FIX NEAMORTIZAT INTEGRAL

#3 Mesaj de iorga »

Va multumesc pentru raspuns.
Aveti dreptate in ceea ce priveste incadrarea la obiecte de inventar daca valoarea ar fi fost sub 2500 lei, insa laptopul a costat 3400 lei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PFA -VANZARE MIJLOC FIX NEAMORTIZAT INTEGRAL

#4 Mesaj de tomac »

Puneți pe plăți deductibile valoarea rămasă, la casă, pe un tip de operație cheltuială deductibilă și nepreluată în RJIP
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iorga
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: PFA -VANZARE MIJLOC FIX NEAMORTIZAT INTEGRAL

#5 Mesaj de iorga »

Va multumesc mult pentru solutie!

Scrie răspuns