scoatere din evidenta tva din oficiu

Mesaj
Autor
negutd
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 03, 2009 12:00 am

scoatere din evidenta tva din oficiu

#1 Mesaj de negutd »

Buna colegi,
AJUTOR
Am o firma care a fost platitoare de tva la incasare si care nu a avut nici o factura inregistrata in cursul anului 2022,cu exceptia lunii decembrie.Nu a fost verificat daca firma a fost scoasa din registrul tva
si factura de servicii emisa catre client a fost facuta cu tva.La depunerea d300 si d394 a dat eroare,deoarece din 01.10.2022 nu mai este platitoare de tva(fiind scoasa din oficiu).Va rog mult sa ma ajutati sa rezolv situatia.Mentionez ca fc nu se mai poate anula,normal.Cum procedez ca sa pot rezolva corect situatia si sa depun(cu intarziere) d300 si d394.Firma depunea trimestrial declaratiile,deci ar trebui sa depun pt perioada octombrie-decembrie 2022.Chiar daca e si vina mea pt aceasta situatie, va rog sa ma ajutati.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: scoatere din evidenta tva din oficiu

#2 Mesaj de tomac »

Nu este o scoatere din evidență.
Este anulare de cod de TVA pentru că are cel puțin 2 trimestre depuse pe zero.
În acest caz, de la data anulării codului de TVA, societatea nu mai poate deduce TVA.
A emis factură cu TVA, corect - colectează TVA și-l achită integral. Se completează și se depune 311 lunar până la redobândirea codului de TVA.
Dacă a avut imobilizări pentru care a dedus TVA anterior anulării codului de TVA, va fi necesar să ajusteze TVA aferent acestora.
Dacă are activitate, recomandarea este să redobândească urgent codul de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

negutd
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 03, 2009 12:00 am

Re: scoatere din evidenta tva din oficiu

#3 Mesaj de negutd »

fac lunar doar 311 si 394 cum,la trimestru si atat fc de achizitie cat si cea de vanzare cu tva?Sau configurez saga ca neplatitor de la 01.10.2022 ?

Scrie răspuns