e-transport

Mesaj
Autor
paunm233
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iul 10, 2012 9:28 am

e-transport

#1 Mesaj de paunm233 »

Buna ziua! Sunt incepator in ceea ce priveste transportul marfurilor cu risc fiscal ridicat. Am si eu o intrebare : o firma care efectueaza transport de agregate minerale pe care le achizitioneaza de la o balastiera cu factura/aviz, le face NIR si isi pune adaos comercial si apoi le revinde altei societati comerciale trebuie sa declare in e-transport? sau sa faca si e-factura? Cum vedeti dvs lucrurile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-transport

#2 Mesaj de tomac »

Da, trebuie e-Transport. Și e-Factura.
Dacă doar le-ar transporta nu ar avea nicio problemă. Dar cum le și cumpără trebuie ambele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paunm233
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iul 10, 2012 9:28 am

Re: e-transport

#3 Mesaj de paunm233 »

Multumesc frumos!

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: e-transport

#4 Mesaj de gondorg777 »

am tot incercat,sa gasesc in OUG 41/2022,raspunsul la intrebarea mea:deci trebuie raportat in e -transport ,transportul prod cu risc fiscal ridicat pe terit national indiferent daca clientii sunt pers fizice sau juridice?...
multumesc ptr raspuns

naea935
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 02, 2010 12:00 am

Re: e-transport

#5 Mesaj de naea935 »

Buna ziua! chiar daca intermediarul de produse de risc nu este depozitar? Va rog frumos si eu am nevoie de o lamurire. Ansamblul auto trebuie sa primeasca pentru ruta pe care urmeaza sa o parcurga, inainte de plecare spre descarcare, doua coduri UIT ? un cod emis de balastiera ( mentionam faptul ca aici comunicam adresa exacta unde o sa descarcam marfa ) si unul emis de intermediarul de produse ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-transport

#6 Mesaj de tomac »

@gondorg77 - pentru că nu depinde de fel de client aveți. Se declară indiferent că e client persoană juridică sau persoană fizică.

@naea935 - transmit doar cei care se regăsesc în categoriile de persoane obligate așa cum sunt definite în OUG 41/2022.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

naea935
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 02, 2010 12:00 am

Re: e-transport

#7 Mesaj de naea935 »

va multumesc pentru raspuns !

anghele210
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 14, 2015 12:35 pm

Re: e-transport

#8 Mesaj de anghele210 »

buna ziua .
va rog frumos ajutatima ca nu pot desche declaratia 700.

cu respec

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-transport

#9 Mesaj de balazse »

Si ce legatura are D.700 cu e-transport?
Ai incercat macar sa faci o cautare pe forum? Intreb, deoarece s-au postat nenumarate postari in acest sens.
Poate te ajuata cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopic.php?f=1&t=52842

poenarug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 26, 2023 2:08 pm

Re: e-transport

#10 Mesaj de poenarug »

Bună dimineata,

Societatea A (adica eu) cumpar de la un furnizor fier (considerat produs cu risc fiscal), eu avand magazin materiale constructii cu amanuntul, Furnizorul de la care am cumparat, (firma B) il transporta la firma care imi cumpara mie fierul (firma C),

Intrebare: Trebuie eu sa declar in Ro Transport factura daca furnizorul meu a transportat fierul direct la clientul meu? Dacă da, si cand, inainte de transport?

Mulțumesc!

Scrie răspuns