SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
poseaa
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 25, 2005 12:00 am

SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#1 Mesaj de poseaa »

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
DIn ianuarie 2023 dorim sa trecem la gestiune cantitativ valoric pentru a avea o evidenta a stocurilor mai clara.
In Articole am adaugat fiecare produs, cu fiecare cota TVA aferenta, cu gestiunea marfuri pe fiecare cota si pret de vanzare.
Intrarile am nceput sa le inregistrez selectand tipul de gestiune, articolul si contul 371. cu analitic setat in functie de cota TVA.
Am inventar la 31.12.2022. O parte din 371 va merge in 301 cu ianuarie 2023 la pret de achizitie, urmand sa fac descarcarea adaosului.
Voi crea gestiunea cantitativ-valoric. Intrebarea mea este cum inregistrez stocul de marfa din 371, pt a avea stoc articole initial?
Vanzarea o inregistram in global valoric pe cota TVA, acum va trebui sa fac vanzarea pe fiecare articol in parte, pastrand analiticul 707. in functie de TVA?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#2 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cantitativ-valoric, atunci pentru ce iti mai trebuie gestiune pe fiecare cota (sau nu am inteles eu bine)?
Creezi un furnizor fictiv, unde la cont analitic vei trece 482, unde pe o pozitie vei descarca gestiunea global-valorica, iar pe urmatoarele pozitii vei incarca articolele la pret de achizitie.
Daca lucrezi cantitativ-valoric, atunci si vanzarile le vei inregistra pe fiecare articol in parte.

poseaa
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 25, 2005 12:00 am

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#3 Mesaj de poseaa »

Buna dimineata,

Tineam gestiunea pe cote pt ca asa mi se cere de la sefi, sper sa pot schimba asta acum.
Imi puteti spune daca la gestiunea cantitativ-valoric trebuie bifat pret la vanzare? Am observat ca nu e indicat, dar as vrea sa stiu din practica.

Multumesc frumos pt indrumare!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#4 Mesaj de balazse »

La global-valoric asa sti trebuia, dar acum discutam despre cantitativ-valoric.
La cantitativ-valoric, poti linistit sa tii evidenta la pret de achizitie (este si recomandat), astfel, nu pui bifa la "pret de vanzare" la nivel de gestiune.
Nu are nici un rost sa tii evidenta la pret de vanzare, o data ce discutam despre o evidenta cantitativ-valorica.

tudosee565
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 05, 2015 6:17 pm

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#5 Mesaj de tudosee565 »

Buna seara!
Ma poate ajuta cineva cu o configurare in SagaC? Platitor de TVA. Am un magazin. As dori gestiune global-valorica.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#6 Mesaj de balazse »

Vezi urmatoarele tutoriale:
Configurare gestiuni în Saga C: https://www.youtube.com/watch?v=d2r51Yv-_9o
Operarea intrărilor/ieșirilor in gestiune global valorica in Saga C: https://www.youtube.com/watch?v=F_4TMVPbt4w

poenarug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 26, 2023 2:08 pm

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#7 Mesaj de poenarug »

Bună seara,

Bine v-am gasit! Vă rog să mă ajutați care sunt pașii cu configurarea gestiunii cantitativ la un magazin vanzare materiale de constructii, unde sunt si produse cu risc fiscal. Precizez ca, gestiunea pana acum s-a tinut global, unde s-au mai constatat si diferente datorita produselor perisabile. Ce solutie as avea aici? Voi respecta pragul de perisabilitati in constructii si restul voi ajusta TVA? Cum mă sfatuiti sa fac?
Cum introduc soldul de la 31.12.2022, in saga daca eu acum din februarie voi tine gestiunea cantitativ?
Mentionez că, am achizitionat programul Sacga C, stocuri pentru a integra cu casa de marcat emitere bonuri fiscale si facturi din programul de iesiri, pentru vanzari.
Introduc facturile de intrari, achizitie sunt peste 400 buc lunar si as vrea sa fac export din program catre contabilitate care tine tot in saga. Nirurile le pot face tot din saga la pret de vanzare?
As vrea sa stiu cum configurez gestiunea cantitativ valoric la pret de vanzare sau daca exista o alta modalitate avand in vedere ca este magazin cu amanuntul si se pune adaos comercial.
Mai precizez ca am si Ro E factura, fier beton, ciment si nisip. Vă rog un mic ajutor. Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#8 Mesaj de balazse »

Deci, doresti ca pentru contabilitate sa ai o evidenta separata doar valoric, iar la magazin sa ai doar partea de stocuri, si periodic sa faci importul datelor de la magazin la contabilitate, corect?
Daca da, atunci chiar daca discutam despre vanzare cu amanuntul, deoarece o sa ai o evidenta cantitativ-valorica ajunge daca o sa ai evidenta la pret de achizitie si nu la pret de vanzare (la nivel de articol se pot seta preturile de vanzare, standard sau pentru fiecare client in parte).
La contabilitate va trebuie sa mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> si pui bifa la "dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma", pentru ca tu vrei sa ai o evidenta doar valorica.
Aici se vor importa datele de la magazin, iar la sfarsit de luna pe baza situatiei cu stocurile vei face descarcarea prin "articole contabile".
Pe 01.01.2023 va trebui sa faci transfer de pe gestiunea cu pret de vanzare la gestiunea la pret de achitie.
La magazin vei face urmatoare setari:
- la "administrare" -> "configurare societati" -> "preluare stocuri initiale" vei introduce (sau importa) datele despre stocul initial la pret de achizitie;
- la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> "indice de filiala" sa setezi un indice (ex: "A"), pentru a nu exista probleme la import la contabilitate;
- la fiecare produs vei putea seta codurile dorite ("NC", "CPV").

poenarug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 26, 2023 2:08 pm

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#9 Mesaj de poenarug »

Bună ziua,

Mulțumesc de ajutor!
Da, doresc să tin o evidenta separata. Nu inteleg la contabilitate ce trebuie să selectez eu la gestiune cantitativ valoric sau global valoric?
Intrebari:
1. La magazin am inteles, selectez gestiune cantitativ valoric la pret de achizitie avand posibiliatatea să selectez la nivel de articol preturile de vanzare, standard sau pentru fiecare client, corect nu?
2. Cum fac transferul de pe gestiunea cu pret de vanzare la gestiunea la pret de achitie? Eu nu am introdus nimic in saga,precizez ca nu s a lucrat pe saga si s-au facut manual?
3. Asa cum ati mentoinat se poate transmite R o E factura din programul de stocuri de la magazin de catre gestionar in baza unui ceryificat SEMNATURA ELECTRONICA:
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#10 Mesaj de balazse »

La contabilitate am mentionat ce bifa trebuie sa treci, astfel nu vei avea nici o gestiune.
Referitor la intrebari:
1. da.
2. prin "intrari" utilizand un furnizor fictiv 482, pe tip de aviz, unde pe o pozitie descarci stocul (contul) global-valoric, dupa care pe o pozitie incarci stocul (contul) cantitativ-valoric.
3. da, teoretc, din pacate nu am accesat niciodata doar partea de stocuri.

poenarug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 26, 2023 2:08 pm

Re: SCHIMBARE GESTIUNE GLOBAL VALORIC IN CANTITATIV VALORIC

#11 Mesaj de poenarug »

Mulțumesc frumos pentru ajutor!

Scrie răspuns