REFERITOR LA DECONT TVA

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

REFERITOR LA DECONT TVA

#1 Mesaj de ionetei153 »

In urma unui punctaj cu cei de la Electrica, am observat ca nu mi-a fost transmisa o factura emisa in data de 28.12.2022.
Aceasta factura, va trebui sa o inregistrez in luna decembrie '22 ca sa intre pe costurile anului 2022, asa cum este firesc,atunci cand voi edita bilantul
anului 2022.
Intrebare : daca decontul 300 TVA pe decembrie l-am transmis fara ca aceasta factura sa o fi primit, cand voi face D.300 pe ianuarie '23 se poate trece la
Rd. 34 din decont ,,regularizare taxa dedusa,, suma din aceasta factura , atat baza cat si tva aferent?
Repet, factura trebuie inclusa in decembrie, fiin perioada de consum electric din decembrie '22, si este o valoare destul de mare, deci costurile anului '22 trebuie sa o cuprinda.
Va rog sa veniti cu un raspuns. Va multumesc.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: REFERITOR LA DECONT TVA

#2 Mesaj de pinteae »

Pentru a o cuprinde in bilantul 2022 (asa cum corect ai precizat), vei inregistra intrarea pe baza de aviz, pe care-l vei inchide in ianuarie prin factura.
Factura o inregistrezi in ianuarie, deoarece trebuie sa o cuprinzi in D394 din ianuarie si ca atare va fi reflectata in D300 pentru ianuarie/trim I.
Eugen Pintea

Scrie răspuns