comision Booking

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

comision Booking

#1 Mesaj de cristeae »

Buna seara, am primit o factura de comision de la Booking fara tva, nu scrie taxare inversa, are nr.CIF.NL.....
Nu trebuia sa scrie pe ea taxare inversa ?
Cum este corect? Este prima data cand primesc fact.de la Booking si nu stiu cum s-o inregistrez.
Multumesc.

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: comision Booking

#2 Mesaj de ferenta192 »

Vedeti cum au completat ei la CIF-ul dvs. Sunteti platitor de tva? Daca nu, atunci ati solicitat cod special de tva?Cine a incheiat acel contract cu Booking, se poate loga pe site-ul lor si comunica, prin mesaj cu ei, aceasta problema!Ei va pot lamuri despre modul cum au intocmit factura...
Si ca si o gluma, adica sper sa nu imi luati in nume de rau, poate nu v-au predat la contabilitate toate paginile facturii.Am intalnit cazuri unde factura de la Booking are 2 pagini, iar treaba cu taxare inversa apare pe pagina a doua.Doar niste pareri, vorba unui coleg de-al nostru de pe forum...Eugen01...
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: comision Booking

#3 Mesaj de cristeae »

Buna seara, intr-adevar pe pag.a doua scria, tva-ul este supus regimului de taxare inversa.
Acum am alta problema, in situatia primita am doar numele persoanei (clientul care a beneficiat de serv.noastre, fara cnp si fara adresa), am depus declaratiile si la d.394 am eroare < daca tip partener = 2 si cui P necompletat si tara P = RO atunci atributul judet P trebuie sa fie completat>, inteleg ca ar trebui macar judetul completat.
Oare nu au stiut sa scoata de pe site-ul Booking datele persoanei ?
Daca nu primesc datele clientului cnp sau adresa pot crea un client <pers.fizice> ?, in d.394 imi va mai da eroare ?
Va rog daca stiti cum se procedeaza, dati-mi si mie un sfat.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: comision Booking

#4 Mesaj de tomac »

Ce treabă are booking cu asta? Ei au scris acolo pentru cine v-au taxat cu comision.
Dvs fie îi emiteți bon, fie dacă solicită, emiteți factură clientului în baza datelor pe care vi le furnizează la check-in că de aia completează fișa de cazare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

niculescut
Mesaje: 33
Membru din: Mar Noi 06, 2018 11:07 am

Re: comision Booking

#5 Mesaj de niculescut »

Daca clientul plateste integral prin booking, mai trebuie emis bon fiscal?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: comision Booking

#6 Mesaj de tomac »

Normal. Ce are una cu alta? Se emite bon fiscal și la încasare se alege "Alte metode moderne" nu se închide bonul cu numerar, card sau alte opțiuni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

niculescut
Mesaje: 33
Membru din: Mar Noi 06, 2018 11:07 am

Re: comision Booking

#7 Mesaj de niculescut »

Multumesc! V-am intrebat pentru ca de la Call-center ANAF mi-a spus initial ca "doar la cererea clientului" (eu intreband de bon fiscal, nu de factura!), iar apoi a ajuns la concluzia ca nu se emite niciun fel de bon, pentru ca se dubleaza incasarile.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: comision Booking

#8 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, multumesc pentru timpul acordat, am rezolvat.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: comision Booking

#9 Mesaj de vargab45 »

Buna ziua

Am acelasi problema, comision de Booking. am ales Tip de Taxare inversa. La denumire trec comision, dar la Tva nu im lasa cu 0. Cum ati procedat? cum este corect? sunt firma paltitoara de TVA, si am prima data asa fel de factura.
Intreb cum trebuie sa le trec corect?

Trebuie si trecute undeva numele persoanelor care au rezervat ????

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: comision Booking

#10 Mesaj de septimiuv »

De taxare inversă ai auzit?

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: comision Booking

#11 Mesaj de vargab45 »

Am auzit, putin :( Pana acuma nu am avut la nici o firma. Din pacate nu stiu unde si ce trebuie sa le trec. Aici pe forum am gasit subiectul asta, chiar legat comisionul de booking. Dar cu taxarea inversa nu ma descurc deloc. Ar fi tare multumita cu o mana de ajutor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: comision Booking

#12 Mesaj de tomac »

În intrări valută operați factura. La tip puneți T
În detalii puneți cota de TVA aplicabilă - 19% în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: comision Booking

#13 Mesaj de vargab45 »

Multumesc tare mult. Am rezolvat. In acest caz trebuie sa trimit Decl 390 si atat?! Sau mai trebuie sa fac sau trimit si altceva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: comision Booking

#14 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionele889
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 21, 2021 8:55 pm

Re: comision Booking

#15 Mesaj de ionele889 »

Este necesara emiterea bonului fiscal sau al facturii pentru contravaloarea cazarii incasate prin booking?, care sunt inreg in contabilitate?
firma a inceput sa lucreze din luna iulie cu booking-ul , nu a emis factura, nici bon fiscal, are doar situatia rezervarilor achitate prin booking ce solutie am pentru inregistrarile din contabilitate pentru perioada aceasta in care nu s-a emis niciun document de incasare? :oops:
dar in 394?

Scrie răspuns