nr. crt. pe nir

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
ivanc589
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 09, 2008 12:00 am

nr. crt. pe nir

#1 Mesaj de ivanc589 »

Pe nir-uri sa existe coloana cu nr. curent. Eventual, daca nu se incadreaza in pagina toate coloanele, sa scoateti coloana de cod articol, care nu foloseste la nimic.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: nr. crt. pe nir

#2 Mesaj de baldaul »

ivanc589 scrie: Joi Dec 29, 2022 4:11 pm Pe nir-uri sa existe coloana cu nr. curent. Eventual, daca nu se incadreaza in pagina toate coloanele, sa scoateti coloana de cod articol, care nu foloseste la nimic.
Sustin si eu ideea. Ar trebui implementata o coloana in care sa se poata scrie chiar si manual, numarul NIR-ULUI .
In prezent exista coloana de inregistrare numerologica a tuturor documentelor, fie ca e vorba de facturi pentru prestari de servicii, cheltuieli...etc sau facturi cu achizitii de marfuri .

hotaranm731
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iul 09, 2007 12:00 am

Re: nr. crt. pe nir

#3 Mesaj de hotaranm731 »

sustin si eu

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. crt. pe nir

#4 Mesaj de balazse »

Nu ar fi o ideea rea cea propusa de IvanC589, dar trebuie vazut daca se poate implementa (sau se doreste a fi implementat), cel mai bine trebuie trimis si un e-mail echipei Saga.

Pentru BaldauL
Coloana "nr int" reprezinta numarul NIR-ului, iar daca nu ii corect cel oferit de program il poti modifica manual.
Pentru servicii/cheltuieli directe poti trece "0", si atunci numerotarea se va face in continuare pentru achiztiile de marfuri.
Daca doresti sa se numeroteze separat, atunci poti crea pentru fiecare tip un utilizator separat, iar la serii sa adaugi seriile pentru fiecare utilizator.

Încuiat