Problema stocuri

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
porumbitai454
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 14, 2019 11:28 am

Problema stocuri

#1 Mesaj de porumbitai454 »

Buna ziua!
Nici nu stiu cum sa formulez. Ma confrunt cu o problema cel putin ciudata. Am intrari cu 9% in valoare de 101 mii de lei, iar iesiri in valoare de 127 mii lei, din 2019, cand s-a infiintat firma. Nu s-a preluat niciun stoc anterior, nu s-au facut greseli in casa de marcat. Am luat absolut totul la verificat si desi am depasit valoarea intrarilor cu 9%, inca am in stoc produse cu 9%. Va rog sa ma ajutati, daca se poate. Nu inteleg ce se intampla. Va multumesc anticipat.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Problema stocuri

#2 Mesaj de pomparaus »

Ce inseamna ca ai intrari cu 9% si iesiri in val.de.....? Ce cumperi si ce vinzi? Cumperi si vinzi doar cu 9% ?

porumbitai454
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 14, 2019 11:28 am

Re: Problema stocuri

#3 Mesaj de porumbitai454 »

pomparaus scrie: Dum Feb 19, 2023 1:46 pm Ce inseamna ca ai intrari cu 9% si iesiri in val.de.....? Ce cumperi si ce vinzi? Cumperi si vinzi doar cu 9% ?
Inseamna ca am cumparat marfa de 101 mii lei, TVA 9%, si cumva am ajuns sa am iesiri inregistrate in Saga de 127 mii lei. Si desi ''am vandut'' cu 26 de mii de lei mai mult decat am cumparat, inca am produse in stoc. Mai bine de atat, nu stiu sa explic.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema stocuri

#4 Mesaj de balazse »

Evidenta il ai cantitativ-valoric la pret de achizitie sau global-valoric la pret de vanzare?
Daca evidenta este global-valoric la pret de vanzare, atunci pentru intrari trebuie sa iei in calcul valoarea la pret de vanzare.
Totusi nu inteleg care este problema, unde iti apare eroare?

Foloseste optiunea de "raspuns rapid" si nu butonul "citeaza" (acel buton are alt scop). ;)

Scrie răspuns