d 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

d 112

#1 Mesaj de cristeae »

Buna seara, am nevoie de ajutorul dvs.
1. asigurarea de viata se trece la tichete- alte avantaje sau la detalii alte venituri ?
am trecut la alte avantaje si nu se retin contributii si impozit ,
am vrut sa trec la detalii dar acolo am la alte venituri o suma (prima) nu pot adauga si asigurare
Cum este corect ?
2. chelt.cu deplasarile
in ianuarie am 2 pers.care au fost plecate in deplasare si am primit
- bilet de avion, fact.hotel, bon omv ,parcare, pe care le-am inregistrat in ct.625 iar bonurile de masa (diurna) am inregistrat 50 lei/zi la diurne.
Trebuie sa trec fact.hotel la tichete - cazare ? Cazarea trebuie sa apara in d.112 ?
Multumesc.

stanc195
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 07, 2021 10:27 am

Re: d 112

#2 Mesaj de stanc195 »

Buna seara,

Am actualizat programul SAGA, am devalidat statul de salarii , si actualizat datele.
dupa ce am actualizat si D112 in SAGA, cand am generat PDF-declaratia, nu s-a populat nici o data.
Va rog sa ma ajutati cu aceata problema
Multumesc

lorinch
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 08, 2020 11:44 am

Re: d 112

#3 Mesaj de lorinch »

Buna ziua. Am aceasi problema ca si stanc195. Am actualizat programul SAGA, am devalidat statul de salarii , si actualizat datele.
dupa ce am actualizat si D112 in SAGA, cand am generat PDF-declaratia, nu s-a populat nici o data.
Va rog sa ma ajutati cu aceata problema si pe mine.
Multumesc

caileanuc
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am

Re: d 112

#4 Mesaj de caileanuc »

Buna dimineata,
Aceeasi problema am semnalat-o si eu, de ieri seara. Si nu pot genera D112 in 2 locatii diferite, pe 2 calculatoare pe care am facut actualizarea ultimei versiuni Saga 557.
Inca nu i-am gasit rezolvarea .

lorinch
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 08, 2020 11:44 am

Re: d 112

#5 Mesaj de lorinch »

Urmatoarea solutie a functionat pentru Acrobat Reader: trebuie urmat urmatoarea cale C/User/Username/AppData/Roaming/Adobe/Acrobat/DC/Security si aici trebuie rescris numele fisierului addressbook acrodata in addressbook acrodata.old Trebuie corectat pe toate calclatoarele pe care le utilizati.Tote cele bune!

caileanuc
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am

Re: d 112

#6 Mesaj de caileanuc »

Am adaugat inclusiv extensia "old" la acel fisier din Adobe si tot nu functioneaza.Pe un calculator am instalat Adobe Reader X, pe altul Adobe Reader XI
Ceea ce este interesant, se pot genera toate celelalte declaratii-300,390,394- am incercat inclusiv D112 aferente anului 2022... singura care nu poate fi generata PDF este D112 pentru ianuarie 2023

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: d 112

#7 Mesaj de septimiuv »

Ce windows ai?

caileanuc
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am

Re: d 112

#8 Mesaj de caileanuc »

Windows 7

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: d 112

#9 Mesaj de ovidiuo »

@caileanuc : .. mai exista Windows 7 instalat pe vreun calculator ? hihihihihihiiii ... totusi au trecut ~15 ani de la lansarea lui ! .. vad ca in 2023 tot cu Dacia 1310 va place sa va plimbati .. :D

P.S. .. este o gluma, nu sariti pe mine acum !

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: d 112

#10 Mesaj de nitum187 »

Iote bre,... cum sar unii la jugulară...! Da, nu toți avem bani ca unii! Începem să devenim mai răi ca "M$cro$oft"!!! Eu am UNIX-FreeBSD știi așa ceva!?
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: d 112

#11 Mesaj de ovidiuo »

@nitum187 : Un desktop i7 cu 32RAM si windows 10 pro preinstalat (putand face update la 11) este 2.100 de lei; un laptop cu windows 11 si 24RAM e 3.000 de lei. Daca cei din breasla noastra sunt atat de amarati incat la 3-5 ani nu isi permit un upgrade, e jale atunci - inseamna ca suntem foarte saraci ! Dar eu tind sa cred ca problema este mai mult de "invatarea" (caposi, reticenti) versiunii noi de OS decat de bani ! Unii contabili nu stiu ce frumos este cand o D112 cu ~150 de pagini se deschide in 10 secunde si nu in 10 minute ca pe pc-ul lor ! :D

P.S. Da, sunt familiarizat si cu UNIX-ul matale, dar prefer windows-ul .. avand in vedere ca am inceput cu windows 3.1, sunt nostalgic si prefer produsele lu' nenea Gates !

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: d 112

#12 Mesaj de nitum187 »

Sunt total de acord cu ce spui!!! Comentariul meu anterior este ironic, cine vrea sa observe, este bine, cine nu, nu...
Am vazut mai devreme un comentariu al cuiva aci pe forum, care spunea ca are si acum XP, la 83 de ani... deci cat a incasat pana acum, putea sa schimbe de multa vreme sistemul de operare...
Altii sunt fricosi sa schimbe pana si saga de pe un pc pe altul, etc.
Ma opresc aici, sunt multe de spus...

O seară plăcută tuturor!
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: d 112

#13 Mesaj de septimiuv »

Se vor da pe brazdă în curând. Nu au de ales. Ori calculator nou ori altă meserie/pensie/doamna în negru.

rusul426
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 12, 2018 2:45 pm

nu pot genera pdf pt 112

#14 Mesaj de rusul426 »

Buna ziua,
Nu pot generea pdf ul pt 112, pt luna ianuarie 2023. Am window 10 instalat, am incercat sa urmez pasii din mesajul de la saga, dar la mine nu apare calea de instalare asa cum este in mail....recunosc e chineza pt mine. Asa apare la mine ....C:\Program Files (x86)\Adobe\Acrobat Reader DC.....de aici nu gasesc nicio extensie de genul adressbook...NU STIU, ce trebuie sa modific, sa schimb!! Am actualizat prog de conta, am dezinstalat adobe reader si reinstalat....NU ma pricep! Va rog din sufltet daca ma poate ajuta careva! Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: d 112

#15 Mesaj de nitum187 »

@septimiuv: așa este, dar, trebuie ca cineva să are ca să apară brazda..., etc. :)
Deci, eu nu pot concepe ca un contabil chiar să nu știe chiar NIMIC cât de cât să opereze un calculator...
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Scrie răspuns