decl 112

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
selarua78
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 06, 2019 9:41 am

decl 112

#1 Mesaj de selarua78 »

buna ziua
nu pot crea declaratia 112
cum procedez?
multmesc

popescua727
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 07, 2017 11:35 am

Re: decl 112

#2 Mesaj de popescua727 »

Dati mai multe detalii.Ce mesaje va apar cand vreti sa generati?...firma e in domeniul constructiilor?..

popescua727
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 07, 2017 11:35 am

decl 112 in domeniul constructiilor

#3 Mesaj de popescua727 »

Firma domeniul constrcutiilor 100%,dau sa generez 112 si imi apare mesaj ca nu am completata CA pe anul in curs, care CA cum o completez?(ca pana anul trecut se lua in considerare CA din anul anterior, iar acum pe anul in curs....:))))....)ca e firma de proiectare care nu factureaza lunar,fiindca in proiectare muncesti cateva luni si facturezi la jumatatea anului sau la sfarsit. Abia acum vine distractia.Gasesc articol lege in care la sfarsit se mentioneaza ca CA VA CUPRINDE INCLUSIV PRODUCTIA REALIZATA SI NEFACTURATA. Sun la Anaf , d-na e de acord cu mine ca trebuie completat cu ceea ce avem in derulare(pentru a-mi da voie sa generez D112), iar cand intreb daca scriu valoarea tuturor contractelor sau scriu valoarea unuia singur...d-na a zis ca nu stie asta. Va intreb pe dvs. aici, poate sunteti in situatia aceasta. La Saga am sunat si am fost expediata, de un domn care mi-a spus sa citesc :)))),iar dupa ce am citit si am revenit mi s-a spus ca nu beneficiez daca nu ma incadrez, iar dupa ce am spus ce scrie la articol de lege ,d-ra care mi-a raspuns a doua oara, a zis ca da, pot scrie acolo,dar nu m-a lamurit exact ce anume sa iau in considerare. Va rog, un raspuns pertinent, daca este cineva in situatia asta.
Multumesc frumos!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decl 112

#4 Mesaj de pomparaus »

In D112 la firma constructii care beneficiaza de facilitati trebuie sa completezi atat CA totala din anul 2022 din care CA ctii (daca ai functionat in 2022, daca nu, nu ai ce CA sa treci aferenta an 2022), cat si CA totala din ianuarie 2023 din care CA constructii : trebuie sa ai =/> 80% CA constructii din total CA realizata ca sa beneficiezi de facilitati ctii, dar daca nu ai emis nici-o factura in ianuarie 2023 poti sa treci valoarea serviciilor in curs de realizare, adica un deviz de lucrari, altfel nu beneficiezi de facilitati ctii in ianuarie. NU confunda valoarea contractuala cu valoarea serviciilor in curs!Servicii in curs inseamna ca salariatii tai au muncit, dar nu ai facturat.
Daca nu ai nimic din acestea, firma nu beneficiaza de facilitati, scoti bifa de la Administrare>Configurare salarii "Firma beneficiaza de facilitati....." si platesti taxele salariale integral.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: decl 112

#5 Mesaj de prunam »

@pomparaus : La o firma cu CAEN 7111 (arhitectura) daca am o factura de avans pe ianuarie de 5.000 de lei, o pot trece pe aceasta la CA (in curs de realizare, sa zicem) ? Multumesc !

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decl 112

#6 Mesaj de pomparaus »

NU, factura de avans nu intra in componenta CA.
Daca ai o situatie de lucrari - proiectare cu ce au muncit proiectantii in inauarie (cu o valoare estimata cu cheltuielile efectuate de ei si semnata), da , valoarea data de ei poti sa o adaugi ca CA in ianuarie.

drimbareana
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 19, 2014 5:15 pm

Re: decl 112

#7 Mesaj de drimbareana »

Buna dimi,oare la D112 cu,concedii medicale se m ai modifica ceva?imi da tot recipisa cu eroari,multumesc

popescua727
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 07, 2017 11:35 am

Re: decl 112

#8 Mesaj de popescua727 »

Multumesc frumos @pomparaus :) Ca o recapitulare: daca eu am un contract de 50.000 cu durata realizare 3 luni, eu trec ca CA 50.000:3=16.667, echivalentul unei luni in care am muncit parte din proiect?(PLANSE,PARTE SCRISA,ETC)..zic bine?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decl 112

#9 Mesaj de pomparaus »

Nu conteaza valoarea de contract : tu treci la cifra de afaceri in luna respectiva suma pe care ti-o dau proiectantii in baza unei situatii de lucrari (deviz) semnat de ei pe care o/il atasezi la D112 cand tiparesti capacul (primele 3 pg.din decl.+recipisa), sunt practic cheltuielile facute de ei (planse, servicii plotare,etc.).

grigoriug
Mesaje: 26
Membru din: Vin Sep 22, 2006 12:00 am

Re: decl 112

#10 Mesaj de grigoriug »

buna ziua! am o firma cu facilitati in cosntructii,d112 imi da cu erori ,nu pot sa o validez .am 2 persoene cu comcediu medical in continuare si imi calculeaza impozit .si la ceilalti am eroarea "aveti facilitati de angajator (bifa_CAM =1) si ati selectat tip asigurat #25,48 .nu stiu unde gresesc ???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decl 112

#11 Mesaj de balazse »

Pentru DrimbareanA
A aparut o versiune noua la fisierul pdf D.112 in ceea ce priveste concediul medical, care deja a fost inclusa in versiune.
Ceea ce ai de facut este sa actualizezi programul, iar inainte de a genera declaratia sa actualizezi datele.

Pentru GrigoriuG
Vezi cele de mai sus, sau daca nu functioneaza, atunci genereaza fisierul xml.

grigoriug
Mesaje: 26
Membru din: Vin Sep 22, 2006 12:00 am

Re: decl 112

#12 Mesaj de grigoriug »

balazse multumesc mult!

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: decl 112

#13 Mesaj de micleav »

Buna ziua!Pt o firma ce beneficiaza de facilitati in domeniul constructiilor am urmatoarea pb:la inchiderea lunii este calculata o CA iar la generarea declaratiei 112 se preia o alta CA totala.Unde ar putea fi greseala si cum sa o identific? Multumesc!

grigoriug
Mesaje: 26
Membru din: Vin Sep 22, 2006 12:00 am

Re: decl 112

#14 Mesaj de grigoriug »

Buna ziua! am acesta eroare la d112.am 2 salariati cu part-time ,unul dintre ei a avut concediu medical.
nu stiu cum sa remediez. va multumesc !
E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratB4 (1)
eroare regula: SP1B4: B4_6D(43) diferit de suma

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decl 112

#15 Mesaj de pomparaus »

@micleav: tipareste balanta analitica clasa 7 si vezi ce ai acolo : CA Totala din care c-tii (vezi daca ai discounturi 609/709

Scrie răspuns