dupa CIC revenire ?

Mesaj
Autor
suts769
Mesaje: 28
Membru din: Mar Oct 09, 2018 10:17 am

dupa CIC revenire ?

#1 Mesaj de suts769 »

Buna ziua,
va rog ,cine ar putea sa ne ajute in aceasta speta,

o angajata care era in preaviz (mai avea 7 zile) a intrat in concediu medical ,risc maternal,dupa aceea sarcina lauzie si apoi crestere copil 2 ani( in total cam 3 ani) ,

acum vrea sa ceara incetarea CIC mai repede de implinirea copilului a varstei de 2 ani pt a obtine insertia si a-si continua munca,

angajatorul PFA nu mai doreste sa revina aceasta persoana in firma , am are pe altcineva, o persoana mai harnica si competenta decat cea care a plecat in preaviz si apoi concediu medicat etc,

cum sa procedeze angajatorul in acest sens ? multumim !

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: dupa CIC revenire ?

#2 Mesaj de pomparaus »

Nu are voie nici daca desfinteaza postul : ar trebui sa ii ofere altceva.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25852
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dupa CIC revenire ?

#3 Mesaj de tomac »

Ba are voie acum. A dispărut interdicția de a desființa postul pentru o perioadă de 6 luni de la revenire din CIC. Dar va fi foarte greu să facă asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: dupa CIC revenire ?

#4 Mesaj de camere »

Buna seara. Salariata a revenit din CIC pe 27 martie. A intrat în concediu medical pe 29 martie. Veniturile obținute cat a fost în CIC au fost de 1314 lei pt perioada septembrie -februarie și 1303 pe 1-26 martie. Când fac stagiu de cotizare pt martie am făcut 1314*6 și 124 de zile. Întrebarea este: când fac stagiul de cotizare pt aprilie cum fac? 5*1314 plus stagiu de cotizare pt cele 5 zile de după revenirea din CIC sau adaug și cei 1303 lei reprezentând indemnizația pt perioada 1-26 martie? Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25852
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dupa CIC revenire ?

#5 Mesaj de tomac »

NU faceți nici un stagiu. Eventual determinați baza de calcul a indemnizației.
ÎN aprilie - dacă e CM în continuare, folosiți aceiași bază de calcul și aceleași zile ca cele de la CM din martie. Doar dacă nu e în continuare ci e un alt CM inițial, se recalculează luându-se în considerare și veniturile realizate în martie după revenirea din CIC, dar și numărul de zile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: dupa CIC revenire ?

#6 Mesaj de camere »

Mulțumesc mult, Tomac. Am sunat la CJAS si mi-au spus că în aprilie, dacă am alt inițial, să adun veniturile din martie din CIC cu cele de după revenirea din CIC. Au spus că dacă revenirea din CIC se face până în 15 martie să iau în calcul numai veniturile realizate în perioada 27-31 martie, dacă revenirea se face după 15 martie trebuie să adun și veniturile din martie pt îngrijire copil

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25852
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dupa CIC revenire ?

#7 Mesaj de tomac »

Același lucru vi l-am spus și eu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns