Contract de cesiune drepturi de autor

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#16 Mesaj de popad70 »

Am un contract de cesiune drepturi de autor la care s-a optat pentru cota de 16% impozit.
A ramas valabil faptul ca nu trebuie inregistrat la fisc in termen de 30 de zile?
Multumesc!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#17 Mesaj de apetrem »

Da. Vezi art. 52^1.
Marian Apetre

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#18 Mesaj de popad70 »

Multumesc Apetrem!

bortasm
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 18, 2020 12:41 pm

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#19 Mesaj de bortasm »

Buna ziua, trebuie sa inregistrez un impozit pe drepturi de autor. Mai precis suntem un birou de arhitectura si am contractat drepturile de autor pentru un studiu istoric. In contract este trecut ca trebuie sa platesc impozitul pe venit. Cedentul dreptului de autor este o persoana fizica care lucreaza in cadrul unui muzeu. Nu inteleg daca trebuie sa il inregistrez ca si salariat sau nu. Plata a fost deja efectuata din luna iulie si acum am observat ca biroul de arhitectura trebuie sa retina si sa varse la bugetul public national plata anticipata din impozitul pe venit, respective 10% cf contract.

Care sunt inregistrarile in Saga? Initial vroiam sa fac o rectificare la D112 dar nu pot introduce CNP-ul persoanei care cedeaza drepturile. Ca si salariat nu il mai pot inregistre. Puteti sa ma ajutati?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#20 Mesaj de tomac »

În Fișiere - Salariați îl înregistrați. Alegând la tip "Contract drepturi de autor".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andronescul
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 08, 2013 9:56 am

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#21 Mesaj de andronescul »

Bună ziua!
Pe luna Ian. 2023 am înreg. un Contract dr. de autor pt. suma de 1500 lei brut. Când dau Sate salariati, D112, îmi face Cheltuielile cu salariati 15727 lei și un impozit de 944 lei!! Anul trecut am mai avut contracte pe drepturi de autor. Am preluat acum această societate. Ce este de făcut? Mulțumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#22 Mesaj de septimiuv »

Verifică statul de plată.

andronescul
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 08, 2013 9:56 am

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#23 Mesaj de andronescul »

Am verificat. Nu văd unde greșesc. Nu înțeleg de ce îmi ia în calcul și alte plați făcute anul trecut. De asemenea în D112 pe Ian.2023, îmi bagă și persoanele plătite anul trecut pe drepturi de autor!!! Anul ăsta 2023, am operat un singur Contract pt. dr. de autor în Ianuarie. Știu că la dr. de autor D112 se depune pt. fiecare lună in care se face plată catre aceștia. Nu am depus încă D112 pe Ian., sunt în întârziere.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Contract de cesiune drepturi de autor

#24 Mesaj de septimiuv »

Ai active contractele vechi.

Scrie răspuns