EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

Mesaj
Autor
retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

#1 Mesaj de retevoescua »

Buna ziua,

Avand in vedere schimbarile legislative si actualizarea de program, rog suport pentru extra beneficii salariale.

1. Asigurare medicala privata suportata de angajator sub 400 euro / an.
a) Este corecta doar operarea : Retineri -> Asig voluntara medicala sp de angajator, aplicat la salariul de baza, suma fixa – cea din factura furnizorului, retinut din nu e retine. suma retinuta 0 ?
b) Cum procedam cu angajatele aflate in CCC si care beneficiaza de aceasta asigurare medicala private ?

2. Clauza de mobilitate
a) Este corecta doar operarea: Tichete-> Clauza mobilitate -> cant 1, valoarea agreata de angajator ?
b) De ce daca am un angajat si ii acord aceasta suma, nu se modifica nimic pe stat ?

3. Chirie:
Daca factura de chirie este de 2310, din care se scade suma de 600 lei extra beneficiu, angajatul are pe stat suma de 1710.
a) Este corecta doar operarea pentru beneficiul de 600 lei : Tichete -> Cazare ( desi e chirie ) -? Cant 1, val 600 lei ?
b) Unde se introduce diferenta de 1710 lei ?
c) Putem crea la Detalii pe stat, in al 2 lea chenar si o rubrica Chirie / Intretinere impozabila ?

4. Diurna
Angajatul primeste in ianuarie in Romania pt 1 zi de diurna suma neta de 80 lei, din care 50 lei este deductibila fiscal si 30 lei trebuie sa apara pe stat.
Daca se achita in aceeasi luna ar trebui sa apara la rubrica Avans suma de 30 lei.
a) Este corecta doar operarea: Diverse -> Diurne -> Selectare angajat si perioada, la suma care se achita 80 lei in rubrica Diurna zilnica acordata, Saga calculand automat suma nedeductibila ?
b) De ce daca procedez ca mai sus nu considera diferenta de 30 lei ca net, ci direct ca brut impozabil ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

#2 Mesaj de septimiuv »

Să ne spui răspunsul primit de la Saga.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

#3 Mesaj de retevoescua »

As putea sa spun ca la Saga, tot ce am scris mai sus este corect, insa avand o actualizare de curs pe salarizare cu Saga, iata mai jos o a doua opinie, acolo unde difera.

1a. Este corecta doar operarea : Retineri -> Asig voluntara medicala sp de angajator, aplicat la salariul de baza, suma fixa – cea din factura furnizorului, retinut din nu e retine. suma retinuta 0 ?
Saga: Corect.
Trainer: retinut doar din baza impozabila.

1b. Cum procedam cu angajatele aflate in CCC si care beneficiaza de aceasta asigurare medicala private ?
Saga: la fel ca la ceilalti.
Trainer: la persoanele cu contractul suspendat toata luna, nu se opereaza in Saga.

2. Clauza de mobilitate
a) Este corecta doar operarea: Tichete-> Clauza mobilitate -> cant 1, valoarea agreata de angajator ?
Saga: da
Trainer: Daca suma fixa este specificata in contract, in Saga se configureza clauza ca spor permanent
Daca nu este permanenta, este raspunsul de la Saga.

4. Diurna.
Angajatul primeste in ianuarie in Romania pt 1 zi de diurna suma neta de 80 lei, din care 50 lei este deductibila fiscal si 30 lei trebuie sa apara pe stat.
Daca se achita in aceeasi luna ar trebui sa apara la rubrica Avans suma de 30 lei.
Saga considera suma de 30 lei ca fiind diurna bruta. Nu imi e clar din menu Diverse ca e valoare bruta, si eu ar trebui sa calculez care e brutul celor 30 lei ? nu are sens.
Trainer: Diferenta de 30 lei o inserez la Detalii - alte venituri valoare neta, si apoi avans 30 lei.

Deci ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

#4 Mesaj de septimiuv »

Ai un trainer pentru programul Saga? :lol:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

#5 Mesaj de tomac »

1.a. ți 1.b - trainerul vorbește cam pe lângă subiect

2. Clauza de mobilitate ESTE permanentă. Ea este prevăzută de codul muncii. Așadar ea se poate acorda numai dacă e prevăzută în CIM. Că e impozabilă sau nu e altceva.

3. Diurna impozabilă poate fi considerat venit din salarii - BRUT că e vorba de cum se tratează suma acordată. E venit salarial. Codul fiscal nu spune că e venit salarial net ci venit asimilat salariului. Cine dorește să o considere sumă netă o poate face dacă redescarcă actualizarea la versiunea 557 și pune bifa corespunzătoare în configurare salarii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

#6 Mesaj de retevoescua »

Bun, deci am facut un test cu salariul curat si unul cu diurna impozabila. Daca imi scapa ceva va rog sa ma corectati.
FARA DIURNA: Salariu de incadrare 12880, cu tichete masa 345 lei, Salariu brut realizat 13225, CAS 3220, Sanatate 1288, Impozit 872, Avans incasat 0, Rest de plata 7500 - clasic pana aici.

Sa zicem ca salariatul primeste pentru 1 zi de diurna in Romania 60 lei net.
Am facut ce ati spus dvs la punctul 3, desi nu am inteles de ce desi pun data platii in aceeasi luna, diferenta de suma neta a diurnei impozabile nu se trece ca avans incasat.
In D112 pune corect sumele impozabile 18 lei brut aferent celor 10 lei net, si neimpozabil 50 lei.
In fluturas duce corect diurna impozabila 18 lei, si apare la alte venituri.
DAR : In afara de alte venituri 18 lei, TOATE cifrele de mai sus raman la fel.
Imi scapa ceva ?

Raspuns: Neaparat sa mai dati Actualizare date, ca sa va aduca diurna in stat.
Ultima oară modificat Vin Mar 10, 2023 1:41 pm de către retevoescua, modificat 1 dată în total.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: EXTRA BENEFICII: ASIG MED PRIVATA, CHIRIE, MOBILITATE, DIURNA

#7 Mesaj de retevoescua »

La punctul 1b este de datoria mea sa revin, deoarece am discutat la ANAF:
Nu putem declara angajatii aflati in CCC cu asigurare medicală privată pe D112, deoarece conform legislației este un beneficiu neimpozabil în limita plafonului lunar de 33% din salariul de bază al locului de muncă deținut.
Pentru că angajatul are contractul suspendat pe perioada CCC, nu mai îndeplineste condițiile, prin urmare NU se inregistreaza si NU se acorda asigurare medicala privata, ca un beneficiu al 33% neimpozabil.

Scrie răspuns