calcul pondere CA facilitati constructii

Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

calcul pondere CA facilitati constructii

#1 Mesaj de pomparaus »

- Buna ziua,
Daca am CA totala constructii la februarie 327.512 lei din care:
- 97.157 lei obtinuta in Romania
- 230.355 lei obtinuta in Germania
voi cum calculati ponderea pentru a beneficia sau a nu beneficia de facilitati in constructii pentru salariatii din Romania (cei din Germania nu beneficiaza de facilitati).
Am vorbit la Anaf si mi-au zis sa merg pe CA totala obtinuta strict din Romania din care CA ctii din Romania.
Le-am si scris dar mi-au raspuns plimbandu-ma pe la art.60 pct.5 lit.e din Codul fiscal si ce se intelege prin cifra de afaceri si activitate desfasurata in Romania.
Deasemenea cel mai mult imi place fraza "Mentionam ca solicitarile dvs.se incadreaza in prevederile OG nr.71/2001 privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala cu modificarile si completarile ulteriore"

Am citit in materialul informativ al Anaf despre modificarile aduse de ANAF incepand cu 01.01.2023 ca: • A fost reglementat că pentru determinarea ponderii cifrei de afaceri realizate efectiv din activitatea de construcții în cifra de afaceri totală, indicatorul cifra de afaceri totală cuprinde veniturile din întreaga activitate desfășurată numai pe teritoriul României (anterior se luau în considerare și veniturile din activitatea desfășurată în afara României).
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: calcul pondere CA facilitati constructii

#2 Mesaj de pomparaus »

Am cautat si descarcat Codul fiscal actualizat si am gasit raspunsul.
O zi usoara!

stolnicus814
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 17, 2022 3:17 pm

Re: calcul pondere CA facilitati constructii

#3 Mesaj de stolnicus814 »

Buna ziua!
Pe lanaga veniturile aferente activitatii de constructie mai am venituri din cedarea activelor(vanzare mijloc fix amortizat integral).
Suma aferenta acestui cont (7583) este exclusă si din cifra de afaceri totală?
Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: calcul pondere CA facilitati constructii

#4 Mesaj de pomparaus »

Da, inclusiv Saga iti arata CA atat la inchidere de luna cat si in D112 unde o preia automat.
Verifica!

stolnicus814
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 17, 2022 3:17 pm

Re: calcul pondere CA facilitati constructii

#5 Mesaj de stolnicus814 »

Asa este, am verificat. Multumesc!

Scrie răspuns