SPONSORIZARE

Mesaj
Autor
bajenarus
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 06, 2012 9:59 am

SPONSORIZARE

#1 Mesaj de bajenarus »

Buna seara,
O asociatie a inchiriat pentru 5 ani de la societatea A un spatiu care a necesitat multe imbunatatiri pentru a fi utilizat.
Aceste imbunatatiri au fost realizate de societatea B, drept sponsorizare pentru aceasta asociatie.
Contractul de sponsorizare este facut intre societatea B si asociatie, suma fiind de 100.000 lei.
Ma poate ajuta cineva in privinta inregistrarilor in contabilitate?
Corect ar fi fost ca acel contract sa fie facut intre societatea B si societatea A?
Asociatia este chiriasul, proprietarul este firma A.
Multumesc!!!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: SPONSORIZARE

#2 Mesaj de pomparaus »

De cand ar putea PJ sa se sponsorizeze intre ele?!
Monografia e simpla 5121=733 atunci cand primesti banii.

bajenarus
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 06, 2012 9:59 am

Re: SPONSORIZARE

#3 Mesaj de bajenarus »

Da, ar fi simplu daca asociatia ar fi incasat banii. Numai ca societatea B a platit materialele pentru locatia inchiriata de asociatie, plus manopera. Nu a dat direct bani catre asociatie, ci a folosit materiale din partea lor.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: SPONSORIZARE

#4 Mesaj de pomparaus »

Ai zis : "Contractul de sponsorizare este facut intre societatea B si asociatie, suma fiind de 100.000 lei".

bajenarus
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 06, 2012 9:59 am

Re: SPONSORIZARE

#5 Mesaj de bajenarus »

Mie nu mi se pare corect facut contractul de sponsorizare. Sponsorizarea a fost facuta de societatea B cu materiale si manopera intr-o cladire a societatii A. Asociatia doar a inchiriat cladirea de la soc. A. Nu ar fi corect ca asociatia sa creeze venit din sponsorizare cu acea suma, pentru ca nu este cladirea ei. Banii nu au fost platiti catre asociatie, ci acea societate a venit cu materiale si mana de lucru. Nu gasesc temei ca asociatia sa inregistreze acel venit, nu am cum sa fac 212 = 733, din moment ce cladirea nu este a asociatiei.

Scrie răspuns