Sponsorizare saga ps

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
stochitae
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 10, 2018 3:06 pm

Sponsorizare saga ps

#1 Mesaj de stochitae »

Buna ziua, am o problema cam urgenta deoarece m-am trezit exact la sfarsitul anului si nu pricep anumite chestii legislative si nu cred ca mai am timp sa aprofundez zile la randul. Asa ca va cer ajutorul in masura in care se poate si aveti disponibilitatea. Nu pricep exact cum se deduce cheltuiala cu sponsorizarea pt PFA. Pt SRL am inteles ca se scade efectiv din impozitul pe profit in limita a 2% ( 0,3% din cifra de afaceri)...insa pt PFA nu pricep exact.. este ca orice alta cheltuiala deductibila ( cu limita de 5% din venitul net ) si deci nu se scade suma sponsorizata din impozitul pe profit? In program am inregistrat ca, cheltuiala cu sponsorizarea si o scade din venitul net impozabil. este corect asa? multumesc tare mult cui are amabilitatea sa ma scoata din ceata asta!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sponsorizare saga ps

#2 Mesaj de balazse »

Scuze, dar nu prea cred ca era asa de greu sa intrii pe site ANAF, sa cauti Codul Fiscal actualizat la zi (actualizat în data de 10.12.2018), click pe "TITLUL IV - Impozitul pe venit" -> "CAPITOLUL II - Venituri din activități independente" unde ai fi gasit:
ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum și pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
...
(6) Baza de calcul se determină ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol.
Atentie, impozit pe venit nu este acelasi lucru cu impozitul pe profit, deoarece la PFA avem "venit net" si nu "profit".

stochitae
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 10, 2018 3:06 pm

Re: Sponsorizare saga ps

#3 Mesaj de stochitae »

Saru'mana! insa am intrat si citit aceste fraze de 20 de ori cred. La SRL suma sponsorizata se scade din impozitul datorat. Deci la stat se datoreaza impozitul-sponsorizarea. La pfa insa din cate am citit ( desi nu este precizat clar) aceasta deductibilitate ma baga in ceata.. adica daca sponsorizez cu 200lei un ONG nu se scad acei 200lei din impozitul datorat ( cum se face la SRL) ci din venitul net impozabil ca orice top de hartie deductibul ( cu limita de 5% etc)... gresesc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sponsorizare saga ps

#4 Mesaj de balazse »

Nu te mai gandi la SRL cand discutam de PFA, cel putin la calcul impozit.
De altfel, modul de calcul se ofera la alin (6), doar trebuie citit.

Ex: ai total venit impozabil 7.000 lei, total cheltuieli 4.000 lei (3.800 deductibile, 200 sponsorizare).
Baza pentru 5% calculezi astfel: 7.000-3.800=3.200; rezulta o deductibilitate de 3.200x5%=160 lei
Rezulta ca din cei 200 lei sponsorizare, doar 160 lei va fi deductibil, restul de 40 lei va fi nededucitbil.

Daca faci un test in program, la fel iti calculeaza, important este sa fi creat anterior un "tip de operatiune" unde la "tip" sa fi ales "chelt. cu sponsorizari" si sa fi inregistrat pe acest tip de cheltuiala sponsorizarea (sa nu uiti ca la calcul sa treci 5 la procent).

grigorescuo623
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 08, 2016 3:58 pm

Re: Sponsorizare saga ps

#5 Mesaj de grigorescuo623 »

Buna ziua,
Va rog frumos, se poate ca in saga ps sa se actualizeze de catre program procentul corect pentru sposorizare, respectiv 5%, fara a mai fi necesar sa il calculam manual?Pentru ca inca apare 2%.
Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sponsorizare saga ps

#6 Mesaj de balazse »

De ce sa il calculezi manual? Modifici din "5" in "2" si gata (casuta nu ii blocata, si o data modificat, ramane salvat).

Scrie răspuns