Tichete de masa achizitionate si distribuite eronat

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Tichete de masa achizitionate si distribuite eronat

#1 Mesaj de mereutad482 »

Un patron care are 2 societati, sa le numim A si B, a comandat de pe firma A tichete (carduri) de masa pentru salariatii ambelor firme.
Tichetele au fost distribuite catre salariati ( si cheltuite de catre acestia).
Cum s-ar putea remedia aceasta situatie?
1. Ar putea cere furnizorului de tichete sa storneze din factura initiala tichetele salariatior firmei B si sa refactureze catre B?
sau
2. Este ok daca firma A refactureaza catre B contravaloarea acestor tichete?

Si asta nu e tot: Pe factura initiala a comandat 20 de tichete de masa pentru fiul sau, care nu e salariat in niciuna dintre firme. Cu acestea ce e de facut?
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tichete de masa achizitionate si distribuite eronat

#2 Mesaj de balazse »

Cat de normal la cap (sa nu folosesc alta metafora) este "patronul"?
Chiar daca este "patron", banii sunt ale firmei. Sa se joace cu banii proprii, de pe cardul/contul personal.
Scuze, stiu ca tu cauti o solutie si nu tu esti de vina, dar cand aud asemenea aberatii create de anumiti administratori, greu ma pot abtine.

pomparaus
Mesaje: 4202
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Tichete de masa achizitionate si distribuite eronat

#3 Mesaj de pomparaus »

@balazse ai scris exact ce mi-asi fi dorit eu sa scriu : te doare mintea cand citesti asa-ceva, dar e un procent mare de astfel de administratori care confunda banii firmei cu propriul buzunar.
@mereuta: eu asi vorbi cu furnizorul sa remedieze situatia : nu are cum sa refactureze A-ul catre B ca nu e emitent de tichete, iar pt.tichetele de masa date catre fiul lui, trece c/val tichetelor pe debitori diversi si cu adresa oficiala soliciti recuperarea sumei, daca nu le mai are in forma fizica sa ti le restituie.
Sarbatori Pascale fericite tuturor de pe forum!

Scrie răspuns