pierdut baza de date saga c

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
pope57
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 10, 2010 12:00 am

pierdut baza de date saga c

#1 Mesaj de pope57 »

Buna seara!
Ma aflu intr-o situatie disperata.
Am incercat sa actualizez programul , varianta 452, fara sa fac salavare baza de date.Dupa descarcarea variantei 452, nu s-a declansat automat actualizarea datelor. Am dat restart si am intrat din nou in program, ca si alta data, dar surpiza a fost enorma, nu mai am nici o societate si nu mai am ce actualiza.
Daca cineva a mai facut o asemenea bravura, va rog din suflet sa-mi
spuneti ce sa fac, sant disperata.
Multumesc mult!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: pierdut baza de date saga c

#2 Mesaj de apetrem »

Stai linistita, nu s-a pierdut nimic.
Aproape sigur, ai instalat noua versiune in alta locatie.
Marian Apetre

pope57
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 10, 2010 12:00 am

Re: pierdut baza de date saga c

#3 Mesaj de pope57 »

Multumesc mult pt.raspuns, dar actualizarea este salvata in PROGRAM C/TEMP/ unde este si programul.Acuma am dat instalare actualizare dar in momentul cand apare sigla cu utilizator, parola, coduri si dau rulare, nu are ce sa actualizeze, nu am nici o societate, au disparut si nu stiu unde sa caut?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: pierdut baza de date saga c

#4 Mesaj de herganiec »

mergeti in <my computer> de pe ecran, cautati partitia C: intrati si vedeti daca aveti directorul C:\SAGA C 3.0, daca este intrati in acel director, si trebuie sa aveti subdirectoare de forma 001,002, etc... acolo inseaman ca e programul instalat, inar mai jos o sa gasiti un fisier sc.exe care e programul de lansare.
Daca nu gasiti in partitia C: cautati in urmatoarea D: la fel cum am descris mai sus pt C.
cand ati gasit sc.exe tineti minte unde este programul instalat cu date. ex. C:\SAGA C 3.0.
mergeti pe site Saga si descarcati programul complet de aici http://mirror1.sagasoft.ro/programe/SetupC.exe
apoi lansati in executie. Va va cere destinatia de instalare unde trebuie sa fie EXACT ceea ce ati gasit si notat inainte... adica C:\SAGA C 3.0. sau D:...
Succes..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dinescuc953
Mesaje: 11
Membru din: Mar Noi 04, 2014 11:17 pm

Re: pierdut baza de date saga c

#5 Mesaj de dinescuc953 »

In urma actualizarii facute astazi mi:a disparut inconita de pe ecran si nu mai stiu de unde sa dechid SAGA. Nu gasesc acel sc.exe. Am directorul saga C3 dar nu am sc.ex. Ce trebuie sa fac.

Mu;ltumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: pierdut baza de date saga c

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Descarca varianta gratuita si completa de pe site si instaleaza in aceeasi locatie cu cea existenta.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: pierdut baza de date saga c

#7 Mesaj de septimiuv »

A apărut problema cu avast.

Incercați ce scrie mai jos:
https://www.avastantivirus.ro/blog/fals ... abilitate/

dinescuc953
Mesaje: 11
Membru din: Mar Noi 04, 2014 11:17 pm

Re: pierdut baza de date saga c

#8 Mesaj de dinescuc953 »

In urma actualizarii facute astazi mi:a disparut inconita de pe ecran si nu mai stiu de unde sa dechid SAGA. Nu gasesc acel sc.exe. Am directorul saga C3 dar nu am sc.ex. Ce trebuie sa fac.

Mu;ltumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: pierdut baza de date saga c

#9 Mesaj de herganiec »

vi s-a scris cu un rand mai sus. nu cititi ? :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dinescuc953
Mesaje: 11
Membru din: Mar Noi 04, 2014 11:17 pm

Re: pierdut baza de date saga c

#10 Mesaj de dinescuc953 »

Da asta era. Avab-ul.

Multumesc mult

borsg121
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 25, 2020 2:18 pm

Re: pierdut baza de date saga c

#11 Mesaj de borsg121 »

Buna ziua! Atunci cand am instalat versiunea 3.0.558, fara a salva baza de date , din pcate, nu am vazut ca la una din firme nu imi mai arata nimic in ecranul de ia intrari ,iesiri, casa,banca, salarii. Ce pot sa fac?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: pierdut baza de date saga c

#12 Mesaj de herganiec »

restaurați ultima salvare..din arhiva. intetinere BD--Restaurare arhiva... cea mai recenta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

borsg121
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 25, 2020 2:18 pm

Re: pierdut baza de date saga c

#13 Mesaj de borsg121 »

Multumesc,am facut dar tot nu imi arata nimic la aceasta societate. Ce pot face?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pierdut baza de date saga c

#14 Mesaj de balazse »

Si daca restaurezi una anterioara (adica tot mergi cu o salvare inapoi pana cand gasesti date)?
Daca nu reusesti, atunci trimite e-mail echipei Saga cu ultimele 5 salvari anterior actualizarii sa verifice daca reusesc ei sa recupereze datele.
Sa ne zici cum s-a finalizat.

borsg121
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 25, 2020 2:18 pm

Re: pierdut baza de date saga c

#15 Mesaj de borsg121 »

Multumesc! Am restaurat 2 baze anterioare si am reusit. Din pacate trebuie sa introduc datele de la restaurare pana in prezent dar am reusit.

Scrie răspuns