registru incasari si plati

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
chinane
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 08, 2018 12:08 pm

registru incasari si plati

#1 Mesaj de chinane »

Buna ziua,
Am o intrebare in registrul de incasarii si plati , trebuie sa apara incasarile si platile prin banca ,
ce cod se pune pentru a nu le lua ca venituri , am venituri doar prin casa de marcat si plati prin banca facturi furnizor,
depun suma de achitat in banca doar cand am de achitat o factura.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru incasari si plati

#2 Mesaj de balazse »

Da, trebuie sa apara in RJIP incasarile si platile, exceptie fiind depunerea si retragerea de numerar, pe care il inregistrezi prin "008 decontari", iar daca faci transfer in/din contul personal, creezi un alt tip de operatie la care treci bifa la "preluat in RJIP".

marinceanl776
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 31, 2017 3:14 pm

Re: registru incasari si plati

#3 Mesaj de marinceanl776 »

Am si eu o intrebare. Un PFA cumpara materiale consumabile pe PFA si le plateste cu cardul din contul personal ( nu din contul de PFA). In ce masura platile respective sunt deductibile?
multumesc frumos

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: registru incasari si plati

#4 Mesaj de tomac »

Dacă face dovada plății prin decont de exemplu, nu e nicio problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Re: registru incasari si plati

#5 Mesaj de luciana »

Buna ziua.In saga ps la o firma pfa in registrul incasari si plati nu-mi inregistreaza nimic,desi toate incasarile si platile apar inregistrate in jurnal de cumparari si vanzari,in inchiderea de an si in registru de evidenta fiscala.In registrul de incasari si plati am bifat casuta cu explicatie extinsa.Va MULTUMESC.

floreant
Mesaje: 148
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:34 pm

Re: registru incasari si plati

#6 Mesaj de floreant »

Mergeti in Fisiere-Tipuri operatii si bifati in coloana-Preluat in RJIP ce doriti sa fie preluat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru incasari si plati

#7 Mesaj de balazse »

Pentru LucianA
In RJIP apar incasarile si platile, in jurnal de cumparari si vanzari apar datele despre facturi, deci discutam despre lucruri diferite.
Verifica ca ai inregistrat incsarea si plata facturilor, precum daca in RJIP ai selectat perioada pentru care cauti inregistrarile.

Scrie răspuns