CIF CU PUNCT DE LUCRU PESTE 5 SALARIATI

Mesaj
Autor
nicoricic395
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 21, 2017 2:50 pm

CIF CU PUNCT DE LUCRU PESTE 5 SALARIATI

#1 Mesaj de nicoricic395 »

Buna ziua

Am urmatoarea situatie, am 2 CIF-ri cu punct de lucru peste 5 salariati. Pe un CIF scrie "'entitate fara personalitate juridica"' si pe al 2-lea scrie "'punct de lucru"'. Cum trebuie sa le inregistrez in SAGA in FISIERE/FILIALE? Primul NU BIFEZ PERSONALITATE JURIDICA si al 2-lea BIFEZ CU PERSONALITATE JURIDICA?
Este corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CIF CU PUNCT DE LUCRU PESTE 5 SALARIATI

#2 Mesaj de tomac »

Nu bifați la niciunul că au personalitate juridică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sarbuv338
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 18, 2009 12:00 am

Re: CIF CU PUNCT DE LUCRU PESTE 5 SALARIATI

#3 Mesaj de sarbuv338 »

Buna ziua. Am un club sportiv ordonator tertiar de credite si am depus dec 112 . lucrez partea de salarii si declaratii in saga. La depunere imi da urmatoarea eroare : E: Angajator (1) eroare regula cif_e_pui: CIF angajator este CIF de sediu secundar. Unde trebuie sa configurez acest lucru in program ?

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: CIF CU PUNCT DE LUCRU PESTE 5 SALARIATI

#4 Mesaj de gheorghei642 »

In d112 - SECŢIUNEA F - Impozit pe venitul din salarii si alte venituri asimilate salariilor, defalcat pe sediul principal şi
sediile secundare. La F.2 apasati adaug sediu secundar si inscrieti Cod de înregistrare fiscală sediu secundar.
Pe prima pagina a declaratiei sa aveti Cod de înregistrare fiscală contribuabil ( nu cel/cele al/ale ssediu/sedii secondar/secundare)

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: CIF CU PUNCT DE LUCRU PESTE 5 SALARIATI

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Supliment: In "Fisiere "..... "Salariati"- Cod fiscal filială- coloană vizibilă doar după bifarea opțiunii "Această societate are filiale/ puncte de lucru", din ecranul setari diverse. Se folosește în cazul în care există puncte de lucru cu mai mult de 5 salariați ce au CIF propriu, pentru declararea impozitului defalcat în D112. La bifarea acestei opțiuni, în meniul "Fisiere" va apărea opțiunea "Filiale" unde vor putea fi definite sediile secundare. Ulterior, fiecarui salariat i se va putea aloca filiala din care face parte.

Scrie răspuns