Comerț cu amănuntul și ridicata

Mesaj
Autor
pascutac
Mesaje: 249
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Comerț cu amănuntul și ridicata

#1 Mesaj de pascutac »

Se dă următoarea situație:
Firmă de comerț cu materiale de construcții și finisaje, cu 3 puncte de lucru în localități diferite (depozit principal plus 2 depozite secundare cu CAEN-uri autorizate atât pentru vânzare cu amănuntul cât și cu ridicata).
Vânzarea se face de obicei direct în depozite, unde clienții (atât persoane juridice-meseriași cât și persoane fizice) vin cu necesarul de materiale, achită contravaloarea mărfurilor, apoi se face livrarea la domiciliu de către furnizor.
Ocazional unii clienți fac comandă de materiale prin telefon (sună, în funcție de necesarul de materiale li se dă prețul per total) și se face livrarea pe bază de factură/aviz urmând ca aceste materiale să fie achitate la livrare.
Întrebări:
1. Care este modalitatea corectă de încasare numerar a acestor materiale (mai sunt comenzi care sunt încasate prin OP)? Bon fiscal emis în depozit este exclus, deoarece ar fi lipsă numerar în casă. Chitanță emisă la livrare?
2. În special pentru persoane fizice se pot reduce prețurile materialelor în funcție de cantitatea achiziționată? De exemplu: dacă se achiziționează 1 sac de ciment are prețul standard, să zicem de 20 lei, dar dacă se achiziționează pe aceeași factură/bon fiscal 100 de saci, prețul ar fi de 19 lei/sac.
3. Ar trebui autorizat CAEN 4791 (Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet)?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Comerț cu amănuntul și ridicata

#2 Mesaj de danilevicis »

Părerea mea:
1. Bon fiscal la persoane fizice
2. Da, se poate.
3. Nu e necesar, dar nu strică sa-l aveți pe viitor.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

pascutac
Mesaje: 249
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Comerț cu amănuntul și ridicata

#3 Mesaj de pascutac »

Pentru 1 așa mă gândeam și eu, dar ar trebui o casă de marcat fiscalizată pe punct de lucru ambulant. Codul CAEN 4789 este activat, dar nu se aplică pentru încasările de la domiciliu. De asta am pus și întrebarea 3. Problema cea mai mare este ce să fie trecut pe bon, dacă se merge pe varianta factură pe numele clientului unde sunt detaliate toate produsele, se poate încasa cu casa de marcat cu textul "contravaloare factură atașată" 1Xvaloarea facturii? Să se introducă toate articolele în casa de marcat este exclus, sunt peste 17.000.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Comerț cu amănuntul și ridicata

#4 Mesaj de danilevicis »

Nu este corect "contravaloare factura atasata"
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns