mesaj Saga

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cioncav686
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 08, 2010 12:00 am

mesaj Saga

#1 Mesaj de cioncav686 »

Buna ziua !

Am urmatorul mesaj c:saga c.3.0/0006/furnizori.dbf is not a table 15, ma rog sa ma ajutati

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mesaj Saga

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine este sa trimiti o salvare de baza de date echipei Saga si vezi ce iti raspund.
Modul de a genera o salvare de baza de date il gasesti aici:
https://www.youtube.com/watch?v=e8ip0f2XYHo

cioncav686
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 08, 2010 12:00 am

Re: mesaj Saga

#3 Mesaj de cioncav686 »

Multumesc voi incerca !

serbang997
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2020 1:52 pm

Re: mesaj Saga

#4 Mesaj de serbang997 »

Buna ziua,

Am inregistrat intrarile si iesirile in gestiunea cantitativ-valorica neplatitoare de tva (fiind prima luna de activitate), de la 01 iunie va deveni platitoare de tva si nu pot determina tva din adaos deoarece nu duce nimic in contul 378.
Cum pot face sa imi duca si in contul 378 adaosul intr-o gestiune cantitativ-valorica?
Mulțumesc!

gheorghei642
Mesaje: 745
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: mesaj Saga

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Din manual de utilizare - Configurare gestiuni
.................
La preț de vânzare- se bifează numai dacă se doreşte ca evidența gestiunii să fie la preţ de vânzare (Nu recomandăm folosirea acestui tip de evidență, pentru că este complicată, iar legea nu o impune).
Sfat: Nu optați pentru ținerea evidenței cantitativ-valorice la preț de vânzare, pentru a putea completa/ vizualiza prețul de vânzare în ecranul Intrari. Prețul de vânzare se poate completa la înregistrarea unei intrări sau direct în ecranul Articole și în cazul evidenței cantitativ-valorice la preț de achiziție. Totuși, acest mod de lucru nu are ca efect înregistrarea adaosului în contabilitate, așadar nu se folosește contul 378.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mesaj Saga

#6 Mesaj de balazse »

Pentru SerbanG997
De ce ai dorii sa calculezi asa ceva la o gestiune cantitativ-valorica?

popg77
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 10, 2019 11:19 pm

mesaj Saga

#7 Mesaj de popg77 »

Bună ziua,

Oare se pot face anumite setări pentru ca să am separat contribuțiile pentru construcții/agricol și separat contribuțiile normale?
In D112 îmi duce separat, dar când trebuie să verific fișa ROL e o nebunie completă.

Vă mulțumesc,
Claudia Ghergar

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mesaj Saga

#8 Mesaj de tomac »

Nu, nu se pot. V-am răspuns și pe Facebook. Și am impresia că v-am întrebat de ce ați dori asta și pe blog.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

asafteiv
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 26, 2016 1:35 pm

Re: mesaj Saga

#9 Mesaj de asafteiv »

Bună seara! Firma de constructie are productie: prestari servicii. Cum completez în Saga gestiunea de produse finite ( servicii) , la tip articole ce completez, la articole ce completez și cum înregistrez neterminata de servicii și bonul de predare( servicii) ? Mulțumesc pentru ajutor!

Scrie răspuns