Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#1 Mesaj de prunam »

Buna seara ! Am si eu un prieten, cetatean austriac, ce lucreaza in IT pentru o firma din Austria. Pentru urmatorii doi ani va sta in Romania si va lucra remote. Firma austriaca, angajatorul, trebuie sa plateasca ceva impozite statului roman ? Sau nu este nicio obligatie ? Multumesc frumos !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#2 Mesaj de tomac »

Depinde unde își stabilește rezidența fiscală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#3 Mesaj de prunam »

A zis că în România ! 🙂

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#4 Mesaj de tomac »

E sigur? Pentru că dacă da, trebuie să se înregistreze în RO și să depună D112 în RO ca persoană ce încasează venituri de natura salariilor în RO din străinătate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#5 Mesaj de prunam »

100% sigur ! E un fost cetățean român, care a obținut cetățenia austriacă (și a trebuit să renunțe la cea română) și acum vrea sa lucreze de aici pentru actualul angajator austriac. Și în situația asta, firma austriacă îi virează brutul și el plătește obligațiile salariale în România (și face D112) sau i le plătește angajatorul ?! Unde se poate găsi un ghid, ceva publicat de ANAF ?! Oricum, vă mulțumesc mult pentru timpul acordat "subiectului" ! 🤗

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#6 Mesaj de tomac »

Ok, atunci avem așa: ghid pentru stabilirea rezidenței fiscale - https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Ghid_rezidenta_2023.pdf
Pentru veniturile din salarii se va înregistra fiscal, va obține cod fiscal de la ANAF și va depune declarație 112 unde va completa ca atare.
E o precizare legat de 112 privind veniturile obținute din străinătate:

"Caseta "Salariat care își desfășoară activitatea în România și obține venituri sub formă de salarii și asimilate salariilor din străinătate, de la un angajator nerezident fiscal în România și pentru care există un acord încheiat cu angajatorul în vederea efectuării calcului, plății și depunerii declarației" - se completează de persoanele fizice care desfășoară activitate în România și care obțin venituri sub formă de salarii și asimilate salariilor din străinătate, de la un angajator nerezident fiscal în România, numai în situația în care există un acord cu privire la calculul, plata și declararea impozitului pe venit și a contribuțiilor sociale obligatorii."

În acest caz, dacă există acel acord cu angajatorul nerezident, salariatul va declara și plăti taxele în România. Altfel i se vor reține taxele de către angajatorul din străinătate și el va încasa netul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#7 Mesaj de prunam »

Vă mulțumesc frumos ! .. o zi plăcută ! .. mii de mulțumiri pentru lămuriri !

alexan532
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 17, 2022 2:12 pm

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#8 Mesaj de alexan532 »

Bunna seara.
TOMAC rugaminte cum trebuie sa arate acel acord prvind contributiile? Intre cine se face salariat nerezident -angajator, sau angajator -intitutiile statului? Care sunt reglementarile care obliga la existenta lui?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#9 Mesaj de tomac »

Între angajat și angajator. Nu există un model anume. E un act între părți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexan532
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 17, 2022 2:12 pm

Re: Cetatean Austriac / Romania / 2 ani

#10 Mesaj de alexan532 »

Multumesc din suflet!

Scrie răspuns