firma cu doua coduri fiscale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ivascu061
Mesaje: 27
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

firma cu doua coduri fiscale

#1 Mesaj de ivascu061 »

rog daca ma puteti ajuta intr-o problema, am o firma neplatitoare de tva si face achizitii intracomunitare si reclame pentru care mi-a trebuit cod special de tva
si nu stiu cum se procedeaza in contabilitate cum se inregistreaza si ce declaratii trebuiesc facute,va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: firma cu doua coduri fiscale

#2 Mesaj de tomac »

Cumpărările efectuate de la persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA, din UE, efectuate de către firma din RO, pentru care firma din RO este persoana obligată la plata TVA, se vor opera prin ecranul Intrări-valută pe tip "T".
Furnizorii se vor crea corect cu țara corectă, iar în partea de detalii pe lângă valoarea fără TVA din factura emisă de către furnizor se va introduce și cota de TVA aplicabilă în RO pentru serviciul achiziționat.
Se va depune D301 lunar pentru fiecare lună în care există astfel de achiziții, împreună cu D390.
Firma care realizează acele achiziții va datora și va achita TVA în RO în baza D301 lunar, până la data de 25 a lunii următoare celei în care a realizat achiziția respectivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: firma cu doua coduri fiscale

#3 Mesaj de belibouc436 »

Buna ziua.
Am achizitie intracomunitara, firma neplatitoare de TVA, dar care si-a luat codul de TVA pentru achizitii mai mari de 10.000 E.
Am primit in octombrie prima factura care ar trebui declarata. Am inregistrat-o la intrari valuta, cu T, am scris cota de TVA, 19%, trimit 301 si 390, platesc tva aferent.
Marfa vine in noiembrie. Fac receptia marfii la cursul din ziua primirii.
Receptia marfii se face la valoarea din factura, fara sa tin cont de TVA? Multumesc.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: firma cu doua coduri fiscale

#4 Mesaj de belibouc436 »

Buna seara. Revin cu intrebarea: cand fac receptia facturii, o fac la valoarea produselor fara TVA sau cu TVA? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: firma cu doua coduri fiscale

#5 Mesaj de tomac »

TVA este un cost pentru firma ce achiziționează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: firma cu doua coduri fiscale

#6 Mesaj de belibouc »

Multumesc. Am inteles, am achitat TVA aferent, l-am inregistrat pe cheltuiala. Deci NIR-ul se face pentru factura cu tot cu TVA.

pelea921
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 03, 2018 11:31 am

Re: firma cu doua coduri fiscale

#7 Mesaj de pelea921 »

Va rog sa imi spuneti cum inregistrez cod TVA pentru servicii intracomunitare cf art 317 b)? Cum preiau factura la iesiri in valuta/ taxare inversa? Cum listez factura cu codul de TVA ? Dar jurnal vz si D390?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: firma cu doua coduri fiscale

#8 Mesaj de tomac »

1. Prin 700
2. Normal, ca factură, fără TVA dacă beneficiarul vă dă cod de TVA
3. Înscrieți codul de TVA în caseta text din ecranul de tipărire, cea în care vă apare și codul IBAN
4. Din meniul Situații - listări ecranul Jurnale de cumpărări/vânzări. Codul pentru operațiuni intracomunitare îl setați în pagina D301 din acel ecra.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipm309
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 27, 2023 12:35 pm

Re: firma cu doua coduri fiscale

#9 Mesaj de filipm309 »

Buna ziua.
In luna mai societatea si-a deschis un sediu secundar .
In luna mai nu am avut activitate la sediu secundar; am facut salariile, am trimis D112 si am primit eroare:
eroare regula:A157.3:CIF sediu secundar=48129264 nu este declarat.
Rugaminte: lucrez doar de 2 luni cu programul dvs si va rog sa ma ajutati unde sa trec in program CIF sediu secundar.
Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: firma cu doua coduri fiscale

#10 Mesaj de balazse »

Poate te ajuta cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopic.php?f=9&t=48104
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopic.php?f=8&t=41383
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopic.php?f=1&t=42246

Scrie răspuns