Inregistrare marca OSIM

Mesaj
Autor
belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Inregistrare marca OSIM

#1 Mesaj de belibouc436 »

Buna seara. Va rog sa ma ajutati in 3 probleme, pentru ca nu prea am gasit pe forum raspunsuri pentru ele:
1. Am facturi lunare cu "Inregistrare marca OSIM". Am facut 205 = 404 si 4426 = 404. Fac si 6811 = 2805 tot lunar cu valoarea din 205? Eu asa am inteles de pe forum, iar cand termin toate ratele mai fac si 2805 = 205?
Daca nu, in cat timp se amortizeaza aceste imobilizari?
2. O factura pe care scrie " Abonament licenta " este o factura de prestari servicii sau tot in 205 intra?
3. Daca ai profit poti amortiza in totalitate cheltuielile de constituire fara a mai respecta cei 3 ani?
Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

1. Valoarea inregistrata la 205 sa zicem ca este de 1.000 lei. Ca la orice amortizare se ia perioada in care se va face amortizarea: 2 ani, 3 ani, etc. si se vor face note asa cum ai mentionat 6811 = 28XX. Pentru linistea ta sufleteasca se trece aceasta imobilizare in IMBOBILIZARI care se gaseste pe meniul programului SAGA---->Operatii----->IMOBILIZARI. Aici se trece denumirea imobilizarii, data achizitiei valoarea fara TVA, etc, etc, iar la sfarsit se trec conturile de imobilizari si conturile de amortizare care au fost mai intai create in PLANUL DE CONTURI de catre tine.
2805 = 205 este nota prin care se scoate din evidentele societatii aceasta imobilizare. Atat timp cat ea opereaza (marca inregistrata produce efecte, te protejeaza si iti protejeaza firma, numele firmei) ea trebuie sa ramana acolo in 205. Daca o scoti din 205 folosind 2805 = 205 inseamna ca a expirat timpul in care firma a beneficiat de protectia numelui.
2. Daca pe factura scrie abonament inseamna ca este vorba de o prestare de serviciu si nicidecum de achizitionarea unei imobilizari (vezi cazul SAGA, a programului de contabilitate care este GRATIS, dar abonamentul pe care il achitam este considerat contabil o prestare de serviciu).
3. COnform reglemenetarilor in vigoare cheltuielile de constituire trebuie sa fie amortizate intr-o perioada de maxim 3 ani. Asta inseamna ca poti sa le amortizezi si intr-o perioada mai scurta, pentru ca la o firma micuta acele cheltuieli nu pot fi devastator de mari. De retinut este ca atata timp cat aceste cheltuieli nu sunt amortizate integral NU SE POT DISTRIBUI dividende. Dupa amortizarea integrala a acestor cheltuieli se va face si nota contabila pentru scoaterea lor din evidente: 2801 = 201.
Amortizarea nu are legatura cu profitul pe care il realizeaza sau nu o firma. Activul fix (mijlocul fix) se poate uza si din punct de vedere moral nu numai prin folosirea lui. Chiar daca firma nu are profit, amortizarea (perioada pe care am ales-o) isi vede linistitita de treaba: se inregistreaza ca o cheltuiala a perioadei.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc, dar tot nu am inteles care-i perioada legala in care se amortizeaza: 1 an, 2, 3 ?. Si daca eu platesc in rate pot incepe amortizarea sau astept sa termin de platit tot?( pe factura asa scrie; rata1, rata2, etc).

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

1. Se amortizeaza pe perioada valabilitatii. Daca marca este valabila pentru 10 ani. Aceea e perioada de amortizare, daca este pentru 2 ani, aceea e perioada de amortizare.
Ratele nu au nicio legatura cu perioada de amortizare. Este ca la leasing: am cumparat un autoturism care se amortizeaza pe 4 ani (iau minimul) dar platesc in rate timp de 3 ani. Nu pot astepta sa inchei leasingul pana sa inregistrez amortizarea. Amortizarea produce efecte din momentul in care detin un document: contract, factura.
Sa admitem ca marca este valabila 5 ani. Aceasta e perioada de amortizare. In cazul prelugirii ACELEASI marci nu se mai considera imobilizare ci o actualizare, si intra pe cheltuiala direct.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#5 Mesaj de pintiliem »

Paturca, cer scuze pentru ca intervin cu cateva precizari la explicatiile tale corecte:
Înregistrarea mărcilor este reglementată de Legea 84/1998 privind mărcile şi indicaţiile geografice + Regulamentul de aplicare a acesteia şi Legea 383/2002 privind taxele în domeniul proprietăţii industriale şi regimul de utilizare al acestora. Demersurile către OSIM încep cu depunerea unei cereri de înregistrare, însoţită de plata unei taxe de înregistrare şi examinare. După maxim 3 luni, OSIM emite o decizie de constituire a depozitului pe care o trimite solicitantului, cerându-i o nouă taxă pentru ca acesta să fie supus examenului de fond pentru a se stabili dacă îndeplineşte condiţiile de înregistrare în registrul mărcilor. Şi dacă totul este O.K., după o perioada de cca. 6 luni, se emite o decizie finală în urma căreia solicitantul plăteşte ultima taxă pentru eliberarea certificatului de înregistrare a mărcii. În acest caz, durata de protecţie a mărcii este de 10 ani cu începere de la data constituirii depozitului şi tot din acel moment se poate incepe amortizarea.


OSIM nu emite facturi pentru taxele de înregistrare a mărcii, cu atât mai puţin facturi lunare pe care să scrie „înregistrare marcă OSIM” cu bază de impozitare şi TVA.
BelibouC descrie situaţia în care o firmă achiziţionează o marcă înregistrată de altă persoană juridică. În acest caz, pentru a stabili perioada de amortizare a mărcii pe care o cumpără trebuie să ştie când expiră durata de protecţie a mărcii.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

Multumesc PintilieM.
Intotdeauna la post!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#7 Mesaj de belibouc436 »

Va multumesc pentru raspunsuri. Am inteles, inregistrez in cont de imobilizari si incep amortizarea cand se termina tot. O singura intrebare mai am: in cat timp se face amortizarea; 1an, 2 sau este o perioada de pana la ......, cum este si la cheltuieli de constituire?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de paturcai »

S-a mai discutat pe forum.
Parerea unanima este ca dpdv contabil perioada este la latitudinea administratorului dpdv fiscal este la ..... aptitudinea....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#9 Mesaj de belibouc436 »

ok, am inteles. multumesc inca o data.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare marca OSIM

#10 Mesaj de tudosien »

Am la un SRL(pensiune)-microintreprindere doua facturi de la o firma, 3740 lei fara TVA pt servicii/taxa de achizitie/examinare marca la OSIM. Cand a iesit marca pe certificatul de la OSIM detinatorul este administratorul ca persoana fizica, nici vorba de mentiune a SRL-ului pe care s-au facturat serviciile. In cazul asta nu mai pot recunoaste ca imobilizare necorporala marca pe firma. Sa consider facturile ca si cheltuieli facute in scop personal de administrator si sa pun TVA nedeductibil?

Scrie răspuns