facturare redeventa Amazon

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

facturare redeventa Amazon

#1 Mesaj de pomparaus »

Rog suport!
O firma (servicii arta digitala) printr-un salariat ce este grafician a incarcat in pdf.pe platforma Amazon.com diverse carti (eBook, paperback, hardcover), pe care Amazonul le editeaza si le vinde catre diversi clienti, oprind impozit 10% din redeventa acumulata (Accrued Royalty) in baza unui document obtinut pe firma din Romania ce s-ar traduce ca certificat de rezidenta fiscala SUA.
Am borderou centralizator Amazon:plati emis in luna mai pentru lunile febr+martie in monede diferite (GBP, SEC,USD) transformati in euro si incasati in lei in luna mai la diverse date 02.05.2023 si 29.05.2023. Pot sa obtin borderouri si pentru fiecare luna in parte, dar sunt valori estimative pt.ca pot sa rezulte si retururi, deci valoarea exacta o am in momentul incasarii prin banca.
Din ce/cat stiu trebuie sa emit facturi catre Amazon cu valoarea redeventei si am citit deasemenea ca ar trebui sa platesc impozit pe venituri redevente nerezidenti.
Cum ar trebui sa facturez, cu valoarea redeventei acumulate (totale) sau cu valoarea redeventei incasate si la ce data sa fie emisa factura si pe ce tip la iesiri o lucrez, pt.ca eu stiu venitul meu din redeventa in momentul incasarii. Si daca asi factura total redeventa cum asi inchide factura de clienti, pt.ca eu incasez aceasta factura diminuata cu 10% impozit retinut de SUA.
Platesc impozit venituri redeventa diferenta intre 16% Romania si 10% retinut de SUA (asa am citit in diverse studii de caz pe portalcontabilitate, ceea ce nu cred), adica 6% la total redeventa sau la suma incasata, sau nu trebuie sa platesc redeventa, din moment ce platesc in SUA cu retinere la sursa (eu asa cred, ca nu trebuie sa platesc impozit pe redeventa).
Unde in D100 trebuie sa declar acest impozit pe venituri din redeventa obtinute de PJ din Romania, ca nu ma regasesc nicaieri?!
E pentru prima data cand lucrez cu asa-ceva si am mare nevoie de raspunsurile voastre, asa ca astept si va multumesc anticipat.
Am vorbit azi la Anaf la asistenta contribuabili si m-a tinut >30 minute plimpandu-ma prin Codul fiscal art.223,art.257, 229 alin.1 lit.g )norme metodologice pct.17 si 18, apoi intr-un final mi-a zis ca nu trebuie sa facturez incadrandu-ma la art.319 alin.6, pt.ca nu este un client identificabil platforma Amazon....si sa inregistrez veniturile direct prin extrasul de banca.

Scrie răspuns