Erori la descarcare stocuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Erori la descarcare stocuri

#1 Mesaj de neamtun »

Buna ziua, am inceput de curand sa lucrez pe partea de productie in Saga. Am introdus materiile prime, creat retete, etc. La inchidere luna imi spune ca '' nu se pot genera articole contabile la descarcare de stocuri atata timp cat exista stocuri negative'. Nu-mi dau seama unde gresesc.
De exemplu, am creat reteta de Ceafa+cartofi Prajiti ( 0.300 g ceafa, 0.200 grame cartofi, ulei, etc).
La iesiri , vand produs finit :1 portie ceafa+cartofi =30 lei.
Unde gresesc?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Erori la descarcare stocuri

#2 Mesaj de tomac »

Vedeți la ce aveți stocuri negative în situația stocurilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: Erori la descarcare stocuri

#3 Mesaj de neamtun »

Buna ziua, am intrare de ceafa =9855 grame si la iesiri am 7 portii(2100 grame)...si la inchidere am urmatorul mesaj: ''cod 51(ceafa +cartofi prajiti= produs finit)....................cantitate:-60

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Erori la descarcare stocuri

#4 Mesaj de pascutac »

Aveți mai multe gestiuni? Verificați gestiunea de intrare a materiei prime să fie aceeași cu gestiunea de ieșire din rețetă.

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: Erori la descarcare stocuri

#5 Mesaj de neamtun »

Am verificat, gestiunea de intrare e aceiasi cu cea de iesire.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Erori la descarcare stocuri

#6 Mesaj de tomac »

Înseamnă că rețeta e supraevaluată. Verificați fișa de articol la cele la care aveți minus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: Erori la descarcare stocuri

#7 Mesaj de neamtun »

Sigur gresesc undeva la setari dar nu-mi dau seama. De aceea am sters tot ce am lucrat pana acum.....si am testat doar o singura reteta.
Am intrare de 9000 grame ceafa, cartofi congelati.... am creat reteta(300 g ceafa+200 g cartofi), la cantitate raportare a descarcarii de gestiune am pus 1(si evident cantitatea ptr. o portie).Vind 3 portii si-mi spune programul :''cantitatea de descarcat este mai mare decat stocul existent. stoc curent 1, cantitatea de descarcat 3''.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Erori la descarcare stocuri

#8 Mesaj de tomac »

Păi vă dă mesajul la produs în sine. Pe care probabil l-ați făcut ca produs stocat nu nestocat.
Dacă e așa înseamnă că prima dată trebuie să produceți cele 3 porții și apoi să le vindeți. Dacă vreți să lucrați cu produse nestocate, aici aveți detaliată procedura https://www.sagasoftware.ro/productie-generata-din-iesiri/
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: Erori la descarcare stocuri

#9 Mesaj de neamtun »

Multumesc. O sa lucrez cu produse nestocate.... caci asa se si intampla.... produc ceva doar daca au comanda.

Scrie răspuns