semnatura electronica pe declaratii editate remote

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

semnatura electronica pe declaratii editate remote

#1 Mesaj de popad70 »

Am o problema urgenta:
Am o firma la care lucrez remote unde este instalata saga (pe server).
Semnatura electronica este instalata pe calculatorul de acasa (exista si aici saga cu licenta)
Cum pot semna declaratiile emise pe calculatorul remote de pe calculatorul de acasa?
Multumesc!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: semnatura electronica pe declaratii editate remote

#2 Mesaj de apetrem »

Salvezi declaratia si apoi o copiezi pe local.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: semnatura electronica pe declaratii editate remote

#3 Mesaj de herganiec »

popad70 scrie:Cum pot semna declaratiile emise pe calculatorul remote de pe calculatorul de acasa?
intri remote le generezi acolo apoi ţi le trimiti de acolo pe mail(gmail.com de preferinţă) si le descarci la tine acasă, unde le semnezi şi le trimiţi direct.
Nu are treabă programul Saga cu asta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: semnatura electronica pe declaratii editate remote

#4 Mesaj de balazse »

Daca deschizi "remote acces" in partea stanga sus ai un buton "transfer files..." (al doilea de la stanga) pe care daca apesi iti apare o fereastra unde pe partea stanga iti apare "my computer" de pe calculatorul tau, iar pe partea dreapta "my coputer" de pe celalalt calculator, astfel poti sa copiezi fisierul de pe un calculator pe celalalt.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: semnatura electronica pe declaratii editate remote

#5 Mesaj de herganiec »

am uitat de varianta asta.. :mrgreen:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: semnatura electronica pe declaratii editate remote

#6 Mesaj de subhiv »

Buna dimineata, in cazul in care saga este instalat in acelasi calculator cu tokenul pentru semnatura electronica, iar pc-ul este accesat prin remote desktop, semnatura electronica nu poate fi folosita.
Daca incerc prin alta varianta (anydesk etc) pot semna, doar prin remote desktop nu o pot folosi, stiti cumva care sunt setarile pentru a putea folosi semnatura ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: semnatura electronica pe declaratii editate remote

#7 Mesaj de balazse »

Este posibil sa gresesc, dar prin remote desktop token-ul ar trebui sa fie conectat la calculatorul de pe care te conectezi si nu pe calculatorul pe care te conectezi, cele doua optiune, adica un program de conexiune de la distanta (Anydesk/TeamViewer/Ultraview) sau remote desktop sunt doua lucruri diferite.

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: semnatura electronica pe declaratii editate remote

#8 Mesaj de subhiv »

Pentru ca saga nu permite sa salvez declaratiile automat intr-o cale de retea (sa pot folosi Declaratii ANAF din saga), am gandit sa intru prin remote desktop generez declaratiile, le salvez, apoi tot in remote desktop le semnez si transmit din Declaratii ANAF al lui saga. astfel am ajuns la concluzia ca semnatura el trebuie sa stea in serverul setat, acolo fiind si alti utilizatori sa se poata conecta concomitent ... oare am ganduri mari sa pot obtine ceva asa ?

Scrie răspuns